Ultra płytka uprawa roli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
26-01-2021,18:40 Aktualizacja: 26-01-2021,19:03
A A A
Technologia uprawy roli jest kluczowa nie tylko dla uprawy roślin, ale także dla ograniczenia problemów fitosanitarnych i szeroko pojętej ochrony gleby, w tym ochrony wody glebie - podkreślał prof. dr hab. Jacek Przybył z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas zorganizowanego w połowie stycznia Polskiego Kongresu Rolniczego. 
 
Najnowszym trendem w uprawie gleby, z którym wiąże się duże nadzieje w temacie ochrony wody w glebie oraz jej higienizacji jest uprawa ultra płytka. W szczególności dotyczy to ultra płytkiej uprawy ścierniska. 
 
uprawa, gleba, ziemia

Uprawa gleby z systemem redlic HORSCH

Prawidłowa uprawa gleby to fundament sukcesu następnej uprawy! Kultywatory HORSCH w połączeniu z najróżniejszymi wariantami redlic zapewniają odpowiednie rozwiązanie dla każdego rolnika i każdego zakresu zastosowania! Redlica MulchMix to...
Uprawa ultra płytka to technologia, która w pełni podcina cały uprawiany profil do głębokości zaledwie 2-3 cm. Może być jednym z elementów zarówno uprawy orkowej, jak i uprawy konserwującej. 
 
Uprawa ta w mniejszym stopniu miesza resztki pożniwne z glebą, natomiast bardzo skutecznie przerywa parowanie z niej wody oraz inicjuje wschody osypanych nasion chwastów i samosiewów znajdujących się na powierzchni gleby. 
 
Nasiona rzepaku i chwastów kiełkują jeśli są umieszczone w glebie płytko, czyli na głębokości 2-3 cm. Przy małej głębokości uprawy przykrywane jest tylko ok. 25% resztek pożniwnych. Resztki nieprzykryte tworzą ochronę powierzchni gleby. 
 
Skiełkowanie nasiona samosiewów i chwastów można zniszczyć w kolejnym zabiegu mechanicznym. 
 
Takie postępowanie jest powrotem do metod znanych i sprawdzonych. Prowadzi do zmniejszenia zużycia środków chemicznej ochrony roślin, w tym glifosatu oraz do zastosowania na szeroką skalę metod integrowanej ochrony - wskazywał prof. Przybył. 
 
Do tak płytkiej uprawy powinno się zastosować specjalnie zaprojektowane maszyny i narzędzia. Pomimo małej głębokości pracy, powinny równomiernie pracować na całej szerokości roboczej. Dlatego pole musi mieć w miarę wyrównaną powierzchnię. 
 
uprawa kukurydzy, głębokość uprawy pod kukurydzę, uprawa bezorkowa, plonowanie kukurydzy

Uprawa kukurydzy: płytko czy głęboko?

Coraz częściej wyrażane są opinie, że kukurydza jest rośliną dobrze tolerującą gorsze warunki glebowe i odporną na niedobory opadów, a do optymalnego rozwoju potrzebuje przede wszystkim wyższych temperatur. Na co jeszcze warto zwrócić...
W przypadku nierówności nie powinno się jednak rezygnować z uprawy ultra płytkiej. Głębsze spulchnienie gleby zostanie wykonane w kolejnym zabiegu, którego celem jest wymieszanie resztek roślinnych z glebą. 
 
Uprawę ultra płytką można też łączyć z wysiewem międzyplonów, a nawet niektórych roślin towarowych, np. siewu buraków cukrowych w mulcz z gorczycy. Wystarczy wzruszenie gleby na ok. 2-3 cm, które przyspieszy ogrzewanie gleby i ułatwi pracę siewnika precyzyjnego. 
 
Narzędzia i maszyny do uprawy ultra płytkiej: 
 
Agregaty do uprawy ultra płytkiej oferuje coraz więcej producentów maszyn rolniczych.
W ofercie znajdują się:
- wały nożowe,
- kompaktowe brony talerzowe, 
- grubery do płytkiej uprawy, 
- zgrzebła. 
 
Dodatkowymi elementami roboczymi montowanymi przed lub za główną sekcją są wały lub tarcze tnące, listwy niwelujące, zgrzebła i wały wtórnie zagęszczające glebę. 
 
Na agregatach można zamontować siewniki do wysiewu nasion międzyplonu.  
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.