Studenci rolnictwa SGGW podczas Drzwi Otwartych w IUNG-PIB w Puławach
Studenci kierunku rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie kolejny raz skorzystali z gościnności Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach i zwiedzali prowadzone tam doświadczenia. W dniach 21-25 maja br. organizowana jest cykliczna impreza pod nazwą Drzwi Otwarte, podczas których pracownicy instytutu dzielą się informacjami na temat swoich badań.
Podczas wyjazdu studenci wizytowali pola doświadczalne w należącym do IUNG-PIB gospodarstwie w Osinach. Dr Krzysztof Jończyk zapoznał zwiedzających z badaniami łanowymi dotyczącymi porównania różnych systemów gospodarowania: ekologicznym, integrowanym, intensywnym i monokulturą. Doświadczenie to jest prowadzone od 20 lat, co pozwala na wyciągnięcie wielu ciekawych wniosków dla praktyki rolniczej.
Studenci SGGW w niemieckich fabrykach
Dr Piotr Nieróbca przedstawił doświadczenia łanowe z różnymi technologami uprawy zbóż. Ciekawostką jest założone jesienią 2017 roku doświadczenie z 12 odmianami pszenicy ozimej, które identycznie jest prowadzone w 12 krajach UE. Każda odmiana pszenicy pochodzi z innego kraju.
Duże zaciekawienie studentów wzbudziła prowadzona w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym "Kępa-Puławy" uprawa chmielu. Z tajnikami prowadzenia plantacji chmielu, zbioru i suszenia szyszek zwiedzających zapoznał dyrektor zakładu Sławomir Jurak.
Wyjazd był elementem zajęć ze „Szczegółowej uprawy roślin”. IUNG-PIB Puławy odwiedzają także studenci z innych uczelni, doradcy z ośrodków doradztwa rolniczego, a co przede wszystkim cieszy, uczniowie średnich szkół rolniczych oraz rolnicy. Podczas pobytu studentów z SGGW była także grupa młodzieży z Zespołu Szkół CKR w Leśnej Podlaskiej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś