Rolnicy nie spieszą się ze sprzedażą zbóż. Ceny rzepaku biją rekordy
Podaż zbóż na krajowym rynku jest nadal ograniczona. Przetwórcy czekają już na zbiory kukurydzy, które rozpoczną się około połowy października. Ceny ziarna są nadal wysokie - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
Koniec września nie przyniósł przełomu na krajowym rynku zbóż. Obroty ziarnem są w dalszym ciągu mocno ograniczone. Według Izby, w ofertach sprzedaży brakuje praktycznie wszystkich zbóż, a szczególnie jęczmienia i pszenżyta.
Znamy szacunki zbiorów upraw rolnych i ogrodniczych
Trwające siewy ozimin oraz początkowa faza zbiorów kukurydzy na ziarno zniechęcają rolników do większej sprzedaży zmagazynowanego ziarna.
Gospodarzy przed sprzedażą większych partii ziarna powstrzymują ponadto zbliżające się wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich, w wysokości 70 proc. kwoty należnych dopłat. Mają ruszyć 18 października.
W kraju rozpoczynają się już zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno, a także uprawianej na lżejszych glebach. Obecnie warunki pogodowe sprzyjają pracom żniwnym, jednak główny zbiór spodziewany jest nie wcześniej niż ok. 10 października. Notowane plony są wysokie i dochodzą do 10 t/ha. Wraz z postępami zbiorów, plony powinny być jeszcze wyższe - zaznaczyła Izba.
W opinii ekspertów, wielu rolników będzie decydowało się na sprzedaż kukurydzy mokrej, zważywszy na wyraźny wzrost kosztów energii i suszenia ziarna. Zaznaczyli jednak, że wiele będzie zależało od warunków pogodowych w trakcie zbiorów i tempa prac żniwnych. W zależności od regionu kraju, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) kształtują się w przedziale 580-660 zł.
Mała podaż zbóż. Zbiory kukurydzy mogą być rekordowe
Rekordy cenowe bije rzepak. Wysokie stawki ziarna na giełdach oraz mała podaż na rynku krajowym windują ceny, które dochodzą do 2750-2920 zł/t (z dostawą we wrześniu/październiku). Są o ponad 50 proc. wyższe niż przed rokiem.
Pod koniec września przetwórcy i firmy skupowe oferowały za pszenicę konsumpcyjną 1000-1100 zł/t, pszenicę paszową 950-1050 zł/t, żyto konsumpcyjne 800-880 zł/t, żyto paszowe 790-850 zł/t, pszenżyto 850-930 zł/t, jęczmień paszowy 850-950 zł/t, owies 650-730 zł/t, kukurydzę 870-950 zł/t, a kukurydzę mokrą 580-660 zł/t.
W porcie Gdynia trwają załadunki statków, przede wszystkim pszenicą, w ramach wcześniej zawartych kontraktów. Zdaniem Izby, we wrześniu eksport pszenicy drogą morską był znaczny i mógł przekroczyć 250 tys. ton.
W gdańskim porcie realizowany jest wywóz starej kukurydzy w małych partiach. Natomiast wysyłki pszenicy drogą morską w październiku - zdaniem Izby - mogą być sporo mniejsze niż we wrześniu. Pomimo atrakcyjnych cen, eksporterzy mają duże trudności z zakupem większych partii pszenicy z wolnego rynku.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz