Poznawanie rolnictwa w RZD w Żelaznej
Studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW mieli okazję zapoznać się z wzorowo prowadzonym gospodarstwem jakim jest Rolniczy Zakład Doświadczalny w Żelaznej. Wizyta była elementem zajęć z fakultetu „Technologie produkcji roślinnej”.
Organizację gospodarstwa przedstawił dyrektor RZD Edward Pawlik. Obecnie obejmuje ono ponad tysiąc hektarów, a sztandarowym kierunkiem produkcji jest ziemniak na chipsy. To najbardziej wymagający pod względem jakości bulw kierunek uprawy ziemniaka. W zeszłym roku wyprodukowano ponad 9 tysięcy ton surowca.
Polski Farmer na SGGW
Studenci mieli okazję zwiedzać dwie przechowalnie ziemniaka; w jednej z nich wciąż przechowuje się około 2 tysięcy ton ziemniaków, które czekają na odbiór przez przetwórców. Mimo tak długiego okresu przechowywania bulwy były w bardzo dobrym stanie.
To zasługa nie tylko dużej wiedzy, ale także olbrzymiego doświadczenia osób ją obsługujących. Dyrektor RZD Edward Pawlik wielokrotnie podkreślał znaczenie zaangażowania pracowników.
Podczas zajęć studenci mieli okazję zapoznać się z technologami produkcji nie tylko ziemniaków, ale także zbóż i warzyw.
Obecnie w RZD w Żelaznej 80 proc. gruntów ornych uprawianych jest w technologii bezorkowej, podczas której nie odwraca się gleby.
Dużą uwagę przywiązuje się do troski o materię organiczna w glebie, która pozwala zmagazynować duże ilości wody. Głównym źródłem materii organicznej jest słoma.
Gospodarstwo pozyskuje też obornik od okolicznych rolników oraz podłoże popieczarkowe.
Pług na bezrobociu
Intensywna uprawa ziemniaków wymaga skutecznej ochrony roślin przed chwastami, szkodnikami, a przede wszystkim chorobami. Dlatego szczególnie dużo uwagi poświęca się w RZD Żelazna skutecznej, a jednocześnie bezpiecznej dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego ochronie roślin.
Studenci obejrzeli stanowisko do bezpiecznego mycia opryskiwaczy (biobed) oraz do szybkiego ich napełniania. Zwiedzili też magazyn środków ochrony roślin i zapoznali się z zasadami, zgodnie z którymi powinny być one przechowywane.
Zwiedzający mogli też zapoznać się z parkiem maszynowym gospodarstwa. Część maszyn obserwowali podczas pracy.