Nauka i praktyka w PWSZ w Chełmie
29 listopada 2016 r. Instytut Nauk Rolniczych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Agrobiznesu zorganizowali seminarium naukowe nt. „Nauka i praktyka – rolnictwo różne spojrzenia” w ramach Dni Instytutu Nauk Rolniczych PWSZ w Chełmie.
Prelegentami podczas seminarium byli pracownicy naukowi Państwowej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, absolwenci kierunku rolnictwa PWSZ w Chełmie oraz studenci należący do Studenckiego Koła Naukowego Agrobiznesu.
Rolnictwo dla bioróżnorodności
Temat seminarium wzbudził ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonych studentów kierunku rolnictwo i zaproszonych uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie.
Spotkanie otworzyła i powitała wszystkich dr inż. Anna Kocira, która zapoznała zgromadzonych z głównymi zadaniami badawczymi i wdrożeniowymi Instytutu, podkreślając tym gotowość i chęć współpracy z praktyką rolniczą oraz doradztwem.
Program seminarium podzielony był na dwie części tj. sesję plenarną i referatową. Obie części były poprowadzone przez dyrektor Instytutu Nauk Rolniczych PWSZ w Chełmie dr inż. Ewę Stamirowską-Krzaczek.
W pierwszej części plenarnej uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi zasadami dolistnego dokarmiania roślin, które przedstawił prof. dr hab. Czesław Szewczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Temat technicznej i technologicznej modernizacji gospodarstw rolnych został omówiony przez dr hab. inż. Sławowira Kocirę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
O murawach ciepłolubnych na Lubelszczyźnie i zagrożeniach oraz metodach ich ochrony opowiedział dr inż. Mariusz Kulik z Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina.
Ostatnim tematem podczas pierwszej części sesji plenarnej były biostymulatory w rolnictwie przedstawione przez dr inż. Annę Kocirę z PWSZ w Chełmie.
Jak upowszechniać osiągnięcia badań?
W drugiej części podczas sesji referatowej omówione zostały przez dr inż. Magdalenę Kołtun, absolwentkę rolnictwa PWSZ w Chełmie oraz zarządzenia i inżynierii produkcji UP w Lublinie aspekty rolnictwa zrównoważonego wraz z jego wyznacznikami.
Temat innowacji w rolnictwie zaprezentowała mgr inż. Magda Litwińczuk, absolwentka rolnictwa PWSZ w Chełmie oraz ogrodnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jako przykład podała stosowanie nowoczesnych i bezpiecznych dla środowiska preparatów, które pozwalają ograniczyć dawki azotu mineralnego o 30 proc. bez obniżki plonu.
O hobby czy też sposobie na biznes związanym z agroturystyką opowiedziała mgr inż. Iwona Stopa, która również jest absolwentką PWSZ w Chełmie oraz zarządzenia i inżynierii produkcji UP w Lublinie.
W drugiej części referatowej wzięły udział również osoby należące do Studenckiego Koła Naukowego Agrobiznesu. O wierzbie wiciowej jako roślinie energetycznej mówiła Katarzyna Szczepanik, która obecnie jest przewodniczącą SKNA.
Tematem technologii uprawy i zastosowania czosnku uczestników seminarium zainteresowała Aneta Remiś, która pełni funkcję sekretarza SKNA.
Celem seminarium naukowego było wspieranie młodzieży szkół rolniczych w zdobywaniu i wykorzystywaniu w procesie kształcenia innowacyjnej wiedzy i umiejętności.
Przedstawiono także problemy z zakresu rolnictwa i upowszechniania ich wśród pracowników naukowych i studentów.
W trakcie spotkania obydwie strony wyraziły gotowość i zainteresowanie takimi spotkaniami, które mają na celu szerzenie wiedzy z zakresu nauki i praktyki rolniczej wśród młodych ludzi w sektorze rolnictwa.