Uprawa grochu i bobiku. O czym należy pamiętać?
Rolnicy, którzy decydują się na produkcję i uprawę grochu oraz bobiku powinni spełnić pewne warunki, które umożliwią odpowiednie plonowanie tych roślin.
"Rodzime białko roślinne jako czynnik bezpieczeństwa białkowego kraju w świetle wyników badań Programu Wieloletniego 2016-2020" to program, który miał na celu zwiększenie areału upraw roślin białkowych w Polsce, w tym grochu i bobiku.
- Groch wymaga starannego przygotowania pola do siewu
- Groch potrafi plonować na poziomie 5-6 ton z hektara
- Groch siejemy średnio w ilości 100 kiełkujących nasion na metrze kwadratowym
- Bobik jest gatunkiem roślin strączkowych o największych wymaganiach siedliskowych
- Bobik należy wysiewać głęboko, na 10-12 cm
Polskie białko roślinne. Wymiana zdań rolników i producentów pasz
Przygotować pole do siewu
Groch jest najpopularniejszą rośliną strączkową uprawianą w Polsce. Posiada wiotką łodygę, dlatego wymaga starannego przygotowania pola do siewu, szczególnie wyrównania powierzchni i pozbycie się z niej kamieni.
Uprawiany na dobrych i bardzo dobrych glebach potrafi plonować na poziomie 5-6 ton z hektara. Odmiany wąsolistne są bardziej odporne na wyleganie.
Groch sieje się w zależności od odmiany i gatunków średnio w ilości 100 kiełkujących nasion na metrze kwadratowym.
Najważniejsza roślina konkurująca to komosa biała. Podstawą zwalczania chwastów są herbicydy Można również stosować bronowanie uzupełniające wykonane krótko po wschodach.
Do najważniejszych chorób roślin grochu zalicza się antraknozę, szarą pleśń i mączniaki. Szkodniki to oprzędziki i strąkowce, które obniżają wartość plonu. Ochrona polega głównie na stosowaniu środków chemicznych.
Zbiór grochu przeprowadza się w pełnej dojrzałości, kiedy rośliny i nasiona są w całkowicie zaschnięte.
W Polsce nie ma rynku roślin białkowych
Największe wymagania i plon
Bobik jest gatunkiem roślin strączkowych o największych wymaganiach siedliskowych, ale również największym potencjale plonowania.
Bobik wymaga przede wszystkim gleb wilgotnych oraz odpowiedniej pogody. Najlepsze rejony do jego uprawy występują w północnym i północno-wschodnim pasie Polski.
Bobik należy wysiewać głęboko, na 10-12 cm, ponieważ jego duże nasiona wymagają dużej ilości wody, a jednocześnie dobrze sobie radzą z kiełkowaniem i wschodami. Głęboko zasiany bobik dodatkowo ukorzenia się na podziemnej części łodygi, co wzmacnia jego system korzeniowy.
W przypadku chwastów najgroźniejszym jest komosa. Najważniejsza choroba bobiku to czekoladowa plamistość. Duży problem może też czasami stanowić zgnilizna twardzikowa. Wśród szkodników prym wiodą mszyce oraz strąkowiec, który obniża wartość nasion.
Do zbioru należy przystąpić, kiedy nasiona są w pełni dojrzałe. Pierwszą oznaką jest sczernienie strąków, a przy potrząśnięciu słychać gruchanie i szeleszczenie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz