Soja – o czym pamiętać przed wysiewem?
Ze względu na niski plon suchej masy, soja posiada mniejsze potrzeby nawozowe względem niektórych pierwiastków. Jakimi pierwiastkami nawozić glebę pod soję, a z których można zrezygnować i w jakich przypadkach? Dlaczego warto unikać chloru i jaki wpływ na termin wysiewu mają dzikie gołębie?
Na obszarze Polski optymalnym terminem na siew soi jest okres pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Należy jednak pamiętać, że to nie data z kalendarza, a warunki klimatyczne wskazują na możliwość siewu soi. Okres ten jest często zbieżny z kwitnieniem wiśni lub klonu zwyczajnego. Pomimo iż teoretycznie warunek siewu odnosi się do zalecanej temperatury gleby od 10 do 12 stopni C to wielu członków stowarzyszenia - doświadczonych praktyków rozpoczyna siewy soi w chwili, kiedy gleba ogrzana jest do 8-10 stopni Celsjusza, zwracając uwagę na prognozę pogody w najbliższych dniach po siewie.
Uwaga, dzikie gołębie!
Na obszarach o dużym nasileniu żerowania dzikich gołębi, tzw. „gołębi grzywaczy”, późny siew może narazić plantację na szkody przez nie spowodowane. Na takich terenach należy zadbać o to, by wschody soi nastąpiły szybciej niż okres lęgowy dzikich gołębi, gdyż w tym czasie ptaki bardzo aktywnie poszukują pożywienia dla swojego potomstwa.
Potrzeby nawozowe soi
Przygotowując się do uprawy soi należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby nawozowe. Ze względu na niski plon suchej masy, soja posiada mniejsze potrzeby nawozowe względem fosforu i potasu. Na glebach zasobnych w fosfor i potas z powodzeniem można zrezygnować z nawożenia nimi pod soję. Stanowiska o średniej zasobności wymagają zastosowania przedsiewnie 40-50 kg P2O5 i 60-80 kg K2O, głównie w celu utrzymania zasobności. Na glebach ubogich nawożenie fosforem i potasem należy zwiększyć do 70 kg/ha P2O5 oraz 120 kg kg/ha K2O. W praktyce zauważono, że na glebach o wysokiej i bardzo wysokiej zasobności w fosfor i potas soja nie reaguje na dodatkowe nawożenie tymi składnikami.
W nawożeniu soi nie można zapomnieć o siarce i magnezie. Siarka niezbędna jest do syntezy niektórych aminokwasów, natomiast magnez wpiera fotosyntezę oraz liczne procesy przemiany materii.
Nawożenie o niskiej zawartości chloru
Jako Stowarzyszenie Polska Soja zrzeszające blisko 400 rolników – praktyków uprawiających soję, zachęcamy do stosowania nawożenia o niskiej zawartości chloru, który posiadając właściwości bakteriobójcze może bezpośrednio wpłynąć na zmniejszenie skuteczności działania bakterii brodawkowych oraz na żywotność i efektywność brodawek, co ograniczy możliwości plonotwórcze soi.
Przedsiewne szczepienie nasion soi
Na etapie przygotowań do siewu nie możemy zapomnieć o przedsiewnym szczepieniu nasion. Soja współżyje z bakteriami brodawkowymi Bradyrhizobium japonicum, których szczepy nie występują naturalnie w polskich glebach, ale dzięki którym nie wymaga ona nawożenia azotem. Szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi powinno odbyć się w miejscu zacienionym, możliwie wcześnie przed siewem, z zapewnieniem stosowania wody nie zawierającej chloru (możliwa jest do wykorzystania woda deszczowa).
Wsparcie praktyków i ekspertów
Prace przygotowawcze to jedynie początek prowadzenia uprawy soi. Rolnicy zainteresowani tą uprawą mogą liczyć na pomoc praktyków i ekspertów wchodzących w skład Stowarzyszenia Polska Soja, która jako organizacja non-profit już od 5 lat realizuje szereg działań wspierających rozwój uprawy soi w Polsce. W wielu miejscach w kraju SPS prowadzi sojowe poletka pokazowe, organizując szkolenia agrotechniczne z zakresu uprawy soi, które odwiedza corocznie liczna grupa rolników zainteresowanych tą uprawą.
Ponadto, w wyniku działań Stowarzyszenia, zarejestrowany został nowy środek do doglebowego odchwaszczania soi – Julius 424 EC, który ze względu na skuteczność, długi czas działania oraz bezpieczeństwo, przyczynia się do prowadzenia uprawy soi z sukcesem.
Każdego roku Stowarzyszenie organizuje ogólnopolską konferencję sojową, skupiając środowiska zainteresowane tą rośliną. SPS kieruje również postulaty do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wielokrotnie są wysłuchiwane i wdrażane w życie.
Dołącz do Stowarzyszenia Polska Soja!
Działania Stowarzyszenia Polska Soja to również pomoc rolnikom w prowadzeniu uprawy soi. Każdy członek Stowarzyszenia posiada dostęp do aktualnej, kompleksowej i fachowej wiedzy o uprawie soi, dlatego zachęcamy rolników – producentów rolnych, do dołączenia do Stowarzyszenia Polska Soja. Aby to zrobić, wystarczy uzupełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.sps.com.pl w zakładce „Dołącz do nas”. Koszt składki członkowskiej to jedyne 20 zł/rok. Dołączenie do SPS umożliwia korzystanie z szerokich benefitów, jakie daje członkostwo w Stowarzyszeniu, stwarzając jednocześnie możliwość na prowadzenie uprawy soi w kierunku wysokich plonów we własnym gospodarstwie.