Zmowa cenowa na jabłkach? Ministerstwo uruchamia UOKiK
Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań w sprawie ewentualnej zmowy cenowej i spekulacji przy skupie jabłek.
Komunikat w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Polska największym producentem jabłek w Unii Europejskiej
"Mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, w związku z wnioskiem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej dotyczącym podejrzenia wystąpienia spekulacji i zmowy cenowej przy skupie jabłek do przetwórstwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 3 listopada 2020 r. przekazało sprawę według właściwości do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o rozważenie stosownych działań w celu zbadania ewentualnego wystąpienia zmowy cenowej w odniesieniu do rynku jabłek" - czytamy w serwisie KRIR.
Świętokrzyska Izba Rolnicza podkreśliła, że każda znacząca obniżka cen skupu owoców budzi wiele emocji wśród sadowników. I nieważne czy chodzi o truskawki, wiśnie, czy jabłka przemysłowe.
"Emocje są tym większe, gdy spadkom nie towarzyszą żadne ekonomiczne powody. Część sadowników jest przekonana o tym, że właśnie teraz jesteśmy świadkami spekulacji. W poniedziałek ceny skupu jabłek przemysłowych spadły z 0,50 zł/kg do poziomu około 0,45 zł za kilogram (11-13 proc. spadek w stosunku do minionego tygodnia)" - podawała już jakiś czas temu ŚIR.
Według niej tamtejsi sadownicy zadają sobie pytanie, czy spadki cen mogły być efektem spekulacji.
"Wiele na to wskazuje, że tak. Zacznijmy od próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego o obniżkach mówi się przez kilkanaście dni przed samym faktem. Zakład przetwórczy nie powinien mieć interesu we wcześniejszym informowaniu o spadkach przez wiele dni. Zyskowne jest obniżenie ceny i dalsza produkcja" - argumentowała Izba.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz