Wieloletnie kontrakty rozwiążą problemy polskich sadowników?
O ile w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z rekordową ilością owoców w sadach, co spowodowało dramatyczny spadek cen, w tym sezonie szykuje się odwrotna sytuacja. Wszystko przez kapryśną pogodę, a konkretnie wiosenne przymrozki.
Zbiory w przypadku jabłek mogą być mniejsze nawet o kilkadziesiąt procent.
W podobnej sytuacji są Niemcy, gdzie już dziś widać brak surowca na rynku. Tamtejsze przetwórnie martwią się o swoją sytuację finansową.
Kolejny trudny sezon dla sadowników. Konsumenci dostaną po kieszeniach
- Sadownik wiedząc, że sprzeda swoje owoce z zyskiem zainwestuje na przykład w instalację chroniącą przed przymrozkami, która zagwarantuje plonowanie. Będzie też motywacja do produkcji odpowiedniej jakości, co w przetwórstwie jest też ważne. Niskie i bardzo niskie ceny skupu w poprzednich latach nie pozwalały na tego typu projekty - zaznacza polityk.
W jego ocenie, ceny referencyjne, które Związek Sadowników RP zaproponował resortowi rolnictwa i partnerom (przetwórniom) gwarantują zysk zarówno dla nich, jak też dla sadowników. - To z kolei da szansę na ustabilizowanie produkcji - nie będzie sadzenia po korzystnym roku i wyrywania po sezonie niskich cen. Przecież na tym powinno nam wszystkim zależeć - uważa Maliszewski.
Sadownicy oburzeni listem przetwórców. To bezczelność i donos
Polityk PSL proponuje, aby skończyć z rynkiem bez umów. Tylko w ten sposób uda się zabezpieczyć interesy sadowników i przetwórni. - To szkodliwy swoisty hazard, a nie ukształtowany, relatywnie stabilny i przewidywalny biznes - zaznacza prezes Związku Sadowników RP.
Mirosław Maliszewski dziwi się, że zakłady przerobowe negatywnie odnoszą się do propozycji ustawowego rozwiązania trudnej sytuacji.
- Co prawda w tej kadencji Sejmu nie ma już raczej szans na przyjęcie ustawy, która by to regulowała prawnie, ale bezwzględnie zaraz po wyborach trzeba pilnie do tego pomysłu powrócić - podkreśla.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś