Szkodniki czekają na błąd sadownika
Baczną uwagę należy zwrócić na szkodnika w sadach, gdzie w ubiegłym roku obserwowano znaczne uszkodzenia. Zabiegi należy rozpoczynać po przekroczeniu progu szkodliwości, tj. 20 błonkówek odłowionych na białe tablice lepowe lub na początku wylęgania się larw.
Polecane produkty to: Calypso 480 SC (0,1-0,15 l/ha), Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha), Reldan 225 EC (2,25-2,7 l/ha) - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.
Mszyce w natarciu
Mszyce, a zwłaszcza mszyca jabłoniowa, były zmorą zeszłego roku dlatego szkodniki te również i w tym roku należy uważnie obserwować. Jeśli nie uporaliśmy się z nimi przed kwitnieniem, to należy zrobić to w tym momencie póki nie stanowią jeszcze znacznych populacji.
Sadownicy są załamani. Owoce wymarzły, ceny pójdą w górę
Przędziorki i pordzewiacze
Okres wzrostu temperatur to także dobre warunki do rozwoju i wzrostu populacji przędziorków i pordzewiaczy. Szczególną uwagę należy zwrócić w sadach gdzie w zeszłym roku obserwowano nasilenie szkodnika oraz tam gdzie nie zastosowano wczesnowiosennych zabiegów ograniczających ich liczebność.
Polecamy: Envidor 240 SC (0,4 l/ha), Zoom 110 SC (0,45 l/ha). Wszędzie tam gdzie jednocześnie na jabłoniach są przędziorki w różnych fazach rozwojowych i pordzewiacze zalecamy mieszaninę Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha) + Ortus 05 SC (1,5 l/ha).
Roztocz truskawkowiec
W uprawie truskawki szkodnika można zaobserwować praktycznie w większości plantacji. Jego szkodliwość to głównie zdeformowane owoce. Z dostępnych preparatów polecamy Ortus 05 SC (1,0-1,25 l/ha).
Parch jabłoni groźny po opadach. Trzeba zachować czujność
Miodówki gruszkowe
Liczne osobniki zimujące obserwowano już na początku wegetacji. Jeśli zabiegi wykonywane do tej pory nie ograniczyły populacji należy w najbliższym czasie wykonać zabieg jednym ze środków: Acaramik 018 EC (0,75 l/ha), Apacz 50 WG (0,15 kg/ha), Dimilin 480 SC (0,3-0,375 l/ha - zwalcza larwy, a nie osobniki dorosłe). W przypadku jeśli drzewa pokryte są spadzią należy do zabiegu dodać produkt zwilżający.
Uwaga! W sadach kwitną drzewa owocowe, co prawda u niektórych gatunków jest to już koniec kwitnienia ale kwitną także chwasty. W trosce o owady zapylające specjaliści polecają wykonywać zabiegi owadobójcze po oblotach pszczół i innych owadów pożytecznych.
Najlepiej wieczorem oczywiście jeśli zakres temperaturowy działania produktu mieści się w granicach temperatur jakie utrzymują się w ciągu nocy. Do zabiegów wybierać produkty o szerokim spektrum, tak aby przy jednoczesnym zastosowaniu ograniczyć populację kilku szkodników.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś