Produkcja jabłek i gruszek zagrożona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2020,9:25 Aktualizacja: 08-06-2020,9:29
A A A

Coraz niższa rentowność i spadek konsumpcji znacznie utrudniają rozwój sektora jabłek i gruszek. Zagrożeniem dla polskich owoców jest rosnąca konkurencja ze strony m.in. owoców jagodowych czy egzotycznych - wskazuje Stowarzyszenie Unia Owocowa.

Producenci owoców skarżą się również na "dramatyczny" wzrost kosztów pracy. Stanowią około 50 proc. kosztów produkcji owoców i w związku z pandemią cały czas rosną, a średnie ceny w sektorze jabłek i gruszek nie wzrosły od początku 2000 roku.

sadownictwo, mirosław maliszewski, Mazowiecka Agencja Energetyczna, adam struzik

Sadownicy mogą mieć tańszy prąd. Doradzą im eksperci

Eksperci z Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE) pomogą sadownikom w szukaniu rozwiązań technologicznych, które pozwolą utrzymać koszty energii elektrycznej na optymalnym i przewidywalnym poziomie. List intencyjny w tej sprawie podpisali...

Sektor jabłek jest jedną z głównych kategorii sektora owoców i warzyw w Unii Europejskiej. Produkcja zbliża się do 13 mln ton, co stanowi 16 proc. światowych zbiorów i ustępuje jedynie Chinom. Handel wewnętrzny UE wynosi około 2,5 mln ton.

W opinii Unii Owocowej, na eksport jabłek z UE poważnie wpłynęło rosyjskie embargo i utrata rynku algierskiego. Wywóz spadł z 1,7 do 1 mln ton, powodując utratę wartości o ponad 300 mln euro.

Produkcja gruszek w UE wynosi 2 mln ton i stanowi 10 proc. światowej produkcji. Wysyłki z Unii spadły drastycznie po wprowadzeniu embarga przez Rosję z 475 000 do 250 000 ton, a wartość zmniejszyła się o połowę.

- Sektor jabłek i gruszek stoi w obliczu ogólnej stagnacji lub spadku konsumpcji świeżych owoców i warzyw. Konkurujemy w ramach kategorii owoców z owocami takimi jak jagody, owocami egzotycznymi oraz nowymi kategoriami takimi jak np. kiwi i kaki - skomentował Arkadiusz Gaik, prezes Stowarzyszenia "Unia Owocowa".

sadownictwo, unia owocowa, zbiory owoców iwarzyw

Sadownicy mają coraz więcej problemów

Wielu sadowników uważa, że ich działalność jest nieopłacalna. Za największe problemy uznali niskie ceny skupu owoców, rosnące koszty pracy oraz zagraniczne embarga. Według badania opublikowanego w raporcie Unii Owocowej "Trendy...

W raporcie "Perspektywy sektora jabłkowego i gruszowego wyzwania i zagrożenia" przygotowanym przez Freshfel, eksperci zwracają uwagę, że produkcja jabłek powyżej 13 mln ton, przekracza najprawdopodobniej popyt rynkowy, ze względu na stagnację konsumpcji i ograniczenia związane z eksportem.

Ponadto poza kosztami pracy, rosną również inne takie jak: ceny opakowań, ochrony roślin, ubezpieczenia produkcji, natomiast od 15 lat utrzymuje się niski poziom cen tych owoców w całej Europie.

Paulina Kopeć, sekretarz generalnej Stowarzyszenia zaznacza, że poza ekonomicznym znaczeniem sektora jabłek i gruszek, owoce te mają znaczący wpływ na zdrowie.

Jej zdaniem, aktywa te należy odpowiednio wycenić w nadchodzących inicjatywach regulacyjnych i pozaregulacyjnych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i wdrażanej strategii "Od pola do stołu".

Europejscy producenci jabłek i gruszek uważają, że należy doprowadzić do wzrostu znaczenia owoców przez lepszą organizację produkcji jabłek. Potrzebna jest pomoc plantatorom w ochronie ich sadów i upraw, które są coraz bardziej narażone na spustoszenie klimatyczne.

Zdaniem unijnych ekspertów, programy operacyjne powinny skupić się wyłącznie na poprawie jakości, a nie na zwiększaniu ilości produkcji.

Jak wskazuje Unia Owocowa, problemem staje się rosnąca produkcja m.in. jabłek w krajach sąsiadujących z UE. Przemysł szacuje, że ostatnie nasadzenia jabłoni w Rosji, Serbii, Ukrainie, Mołdawii, Turcji, Kazachstanie i Uzbekistanie pozwolą na uzyskanie ok. 2,5 mln ton jabłek, co negatywnie wpłynie na unijną produkcję.

Tym bardziej, że rynki te były tradycyjnymi miejscami docelowymi dla eksporterów jabłek i gruszek w UE.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij