Polskie wina owocowe i cydr mogą zdobyć zagraniczne rynki
Przedstawiciele branży winiarskiej uważają, że polskie wina owocowe mogą uzupełnić ofertę win gronowych na rynkach zagranicznych. Prawdziwą naszą specjalnością może być cydr.
- Wina owocowe w Polsce to nie tylko źle kojarzone tanie wyroby, lecz także cała gama produktów na bazie rodzimych owoców: wina deserowe, ekologiczne, wiśniowe, nalewki i cydry. To branża winiarstwa owocowego, której nie można bezpośrednio porównywać z winem gronowym, choć uprawa winorośli rozwija się u nas - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Jacek Jantoń, prezes zarządu Jantoń SA, jednego z największych producentów w branży winiarskiej w Polsce.
Na świecie produkuje się coraz więcej wina. Włochy nowym liderem
W Polsce jest ponad 500 winnic. W ewidencji Agencji Rynku Rolnego za rok 2013/2014 widniało ok. 50 producentów, którzy wyprodukowali blisko 2 tys. hektolitrów wina (w sezonie 2009/2010 21 winnic wytworzyło nieco ponad 400 hektolitrów) - wynika z ubiegłorocznego raportu na temat rynku alkoholi w Polsce. Eksperci oceniają, że jakość produkowanych w Polsce win jest coraz wyższa.
Zmiany jakościowe zachodzą także w kategorii win owocowych. Powoli przestaje ona być kojarzona z tanimi wyrobami za kilka złotych, a w ofercie producentów pojawia się coraz więcej wysoko jakościowych trunków.
Jak podaje portalspozywczy.pl za GUS, w ubiegłym roku produkcja win owocowych sięgnęła w Polsce 98 mln litrów (wzrost o 3,6 proc. rok do roku). W tym roku wyniki są jednak gorsze. Po trzech miesiącach 2015 roku wytwórczość spadła bowiem o blisko 15 proc.
- Myślę, że jako ciekawostka na rynkach świata wina z Polski mają duże szanse zaistnienia. Nie będą z pewnością konkurowały ani ceną, ani jakością, ale będą uzupełnieniem bogatej oferty win gronowych świata - ocenia Jacek Jantoń.
Choć z alkoholi wciąż najwięcej eksportujemy spirytusu i piwa, to rośnie również zainteresowanie naszymi winami, przede wszystkim owocowymi, w tym również cydrem. W porównaniu z 2000 r. eksport wzrósł z 0,3 do 14 mln euro.
Na Podkarpaciu zebrali 12 ton winogron z hektara
Prezes firmy Jantoń dużą szansę rozwoju branży widzi w sprzedaży zagranicznej cydru. Popularność napoju produkowanego z jabłek systematycznie bowiem rośnie - w 2013 roku sięgała 3 mln litrów, w 2014 już ok. 10 mln.
- Nie jesteśmy krajem winiarskim i byłoby nieprawdą, gdybym powiedział, że zaczniemy zalewać Europę tymi trunkami. Ale wina ekologiczne produkowane z niektórych owoców mają duże szanse zaistnieć na rynkach zagranicznych. Z kolei narodowym winiarskim wyrobem niewątpliwie może być cydr - przekonuje Jantoń.
Na rynkach zagranicznych dobrze sprzedają się także gotowe drinki oraz wina grzane. Jak przekonują przedstawiciele Polskiej Rady Winiarstwa, konsumenci za granicą doceniają i coraz częściej sięgają po nasze produkty winiarskie.
W Polsce wino zyskuje coraz większy udział w konsumpcji alkoholu. W ciągu dekady jego sprzedaż wzrosła o 56 proc. Z raportu KPMG "Rynek napojów alkoholowych w Polsce w 2014 roku" wynika, że co dziesiąta złotówka wydana na alkohol przeznaczana jest właśnie na wino. Polak wypija przeciętnie ok. 7 litrów wina rocznie, z czego 3,5 litra stanowi wino gronowe.