Gradobicie w sadzie. Jak leczyć uszkodzenia liści i owoców?
Lokalnie występujące w całym kraju burze z gradem doprowadziły do uszkodzenia liści i owoców. Tuż po opadzie zaleca się wykonanie zabiegu zabezpieczającego rany przy użyciu produktu Topsin M 500 SC 1,5 l/ha lub środków zawierających kaptan w dawce 1,9 kg/ha.
Topsin ma wpływ na gojenie ran polecany zwłaszcza przy silnych uszkodzeniach pędów. Należy pamiętać że tiofanat metylu substancja czynna produktu Topsin rozkłada się w tkankach do karbendazmu - pozostałości. Kaptan zabezpieczy uszkodzone owoce przed rozwojem chorób grzybowych, polecany przy słabszym uszkodzeniu.
Warzywa i owoce zgniją na polach i w sadach? Potrzeba rąk do pracy
Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie środka HuwaSan TR 50 w bloku 3 zabiegów. Pierwszy tuż po opadzie (w przeciągu pierwszych 24h) w stężeniu 0,2 proc., drugi zabieg 3-4 dni po opadzie gradu 0,15 proc. roztworem i trzeci w odstępie 7 dni po opadzie 0,1 proc. roztworem.
JABŁOŃ: PARCH JABŁONI
W sadzach czystych, tzn. tam gdzie nie obserwuje się plam parcha wskazane jest dalsze kontynuowanie zabiegów zapobiegawczych tuż przed spodziewanymi opadami deszczu przy użyciu środków zawierających kaptan np. Lekaro 80 WG w standardowej dawkce 1,9 kg/ha.
Sadownicy bronią polskich truskawek
JABŁOŃ: MSZYCE
W sadach jabłoniowych obserwuje się masowe występowanie kolonii mszyc. W większości jest to mszyca jabłoniowa, ale obserwuje się także mszycę jabłoniowo-babkową: znacznie bardziej szkodliwą.
Do zwalczania zalecamy zabieg jednym z preparatów: Apacz 50 WG (0,15 kg/ha), Actara 25 WG (0,1 kg/ha), Pirimor 500 WG (0,4 kg/ha), Apis 200 SE (0,125l/ha)/Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha).
JABŁOŃ PRYSZCZAREK JABŁONIAK
W sadach jabłoniowych obserwuje się liczne objawy pryszczarka. Zwijające się do środka liście są miejscem żerowania larw tego szkodnika.
Sadownicy walczą o rynki zbytu. Potrzebna jest promocja owoców
GRUSZA: MIODÓWKA GRUSZOWA
Na gruszach coraz częściej i w większych ilościach obserwuje się osobniki dorosłe miodówki gruszowej. Najwłaściwszym na ten czas jest zastosowanie preparatu Dimilin 480 SC (0,3-0,375 l/ha) lub Acaramik 018 EC (0,75 l/ha).
Na drzewach silnie pokrytych spadzią zabieg wykonać po deszczu. Należy pamiętać że abamektyna ulega rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych dlatego najlepiej zabieg przesunąć na godziny wieczorne lub wykonać w pochmurne dni.
JABŁOŃ: NOWOŻENIE WAPNIEM
W celu uzupełnienia niedoborów wapnia i ograniczenia wystąpienia chorób fizjologicznych, głównie gorzkiej plamistości podskórnej należy kontynuować nawożenie wapniowe.
Najtańszym rozwiązaniem jest chlorek wapnia w dawce 4-7 kg/ha. Zabieg należy wykonać wieczorem, a dla ograniczenia efektu fitotoksyczności i poprawy przyswajalności dodać preparat zawierający aminokwasy roślinne Naturamin WSP w dawce 0,3kg lub Megafol w dawce 1 l/ha.
Parch jabłoni. Jak oszacować zagrożenie?
WIŚNIA I CZEREŚNIA: GORZKA ZGNILIZNA
Zwłaszcza w rejonach po opadach gradu wskazane wykonanie zabiegu ograniczającego zgnilizny owoców przy użyciu m.in. produktu Topsin M 500SC (1,5 l/ha) lub Kaptan Plus 71,5 WP w dawce 2 kg/ha (produkt ten będzie również ograniczał Drobną plamistość liści i brunatną zgniliznę drzew pestkowych.
MSZYCA WIŚNIOWO-PRZYTULIOWA
W sadach obserwuje się liczne kolonie mszyc zwłaszcza na młodych rozetach liściowych. Prowadzi on do zwijania młodych liści a często zanieczyszczenia spadzią owoców. Dlatego po przekroczeniu progu wskazane jest wykonanie zabiegu zwalczającego przy użyciu produktów zawierających acetamipryd m.in. Mospilan 20 SP 0,125 kg/ha ważny jest dodatek zwilżacza. Innym rozwiązaniem może być środek Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha.
NASIONNICA TRZEŚNIÓWKA
Specjaliści przypominają o konieczności wykonania zabiegu zwalczającego nasionnice trześniówkę. Dynamiczny wylot potwierdzają wyłapujące się do pułapek lepowych muchówki. Najbardziej zagrożone są odmiany czereśni o średnim terminie dojrzewania.
Szkodnik ten występuje w znacznie mniejszym nasileniu na wiśniach. Dobre rezultaty w zwalczaniu tego szkodnika przynoszą preparaty np. Calypso 480 SC (0,15 L/ha) lub Apis 200 SE(0,125l/ha) / Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha). Preparaty te ograniczają także populacje mszyc i gąsienic zjadających liście.
TRUSKAWKA I MALINA: SZARA PLEŚŃ
Opady deszczu podczas kwitnienia sprzyjają infekcji kwiatów przez sprawcę szarej pleśni. W tej fazie zaleca się wykonanie zabiegów ograniczających rozwój choroby przy użyciu produktów zawierających pirymetanil np. Batalion 450 SC w dawce 1,66 l/ha lub Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg /ha, który będzie ograniczał również antraknozę truskawki i zamieranie pędów maliny.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś