Grad i parch jabłoni nie oszczędzają sadów w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2016,16:15 Aktualizacja: 01-07-2016,21:07
A A A

W obecnym sezonie grad nie oszczędza sadowników. Po raz kolejny wystąpił między innymi w rejonie grójeckim na Mazowszu, który jest sadowniczym centrum naszego kraju.

Ale nie tylko tam, bo gwałtowne burze połączone z huraganowym wiatrem zdarzają się niemal w całej Polsce. Bardzo często pojawia się także grad, który niszczy owoce.

"Standardem w przypadku niewielkich uszkodzeń jest zastosowanie preparatu Captan 80 WG (1,9 kg/ha). Zabieg ten zabezpieczy powstałe rany przed infekcjami uszkodzonych tkanek dodatkowo zabezpieczy przed parchem jabłoni" - radzi Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, który regularnie publikuje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin.

owoce, wiśnie, jabłka, produkcja owoców, zbiory owoców, eurostat

Polska jabłkami i wiśniami stoi

Polska jest największym producentem jabłek i wiśni w Unii Europejskiej - wynika z najnowszej analizy przedstawionej przez Eurostat. Jak podliczyli analitycy w naszym kraju zbierano 1 na każde 4 jabłka wyprodukowane w Unii Europejskiej w 2015 roku....
Jeżeli uszkodzona została kora należy zastosować Topsin M 500 SC (1,5 l/ha). Z wykonaniem zabiegów nie należy zwlekać - im wcześniej zostaną wykonane tym mniej szkód będziemy obserwowali w późniejszym okresie. Dodatek produktu Megafol w dawce 2,5-3 l/ha znacząco wpłynie na przyśpieszenie regeneracji drzew.

Parch jabłoni groźny

Opady deszczu jakie miały miejsce w ostatnim czasie, miejscami wynoszące 40 mm, podniosły ryzyko związanie z rozprzestrzenianiem się parcha jabłoni.

"Przypominamy, że wszędzie tam gdzie obserwowano aktywnie plamy parcha należy podjąć walkę z patogenem poprzez zastosowanie produktów o działaniu wyniszczającym m.in. Score 250 EC (0,2 l/ha) lub Aplord 250 EC (0,2 l/ha) w połączeniu z preparatem kontaktowym np. Captan 80 WG (1,9 kg/ha). W sadach bez plam parcha można ograniczyć się do zastosowania mankozebu np. Indofil 80 WG lub tiuramu np. Thiram Granuflo 80 WG" - podkreślają specjaliści z Warki.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, chiny, appolonia

Jabłka mogą podbić chiński rynek. Producenci już działają

19 grup producenckich zrzeszonych w organizacji Appolonia podpisało porozumienie o współpracy z platformą dystrybucyjną Shanghai Poland China Trading Company. Dotyczy ono ok. 40 tys. ton jabłek, które trafią do azjatyckich...
Ważne! Trwałość produktów na bazie kaptanu i mankozebu jest zależna od pH wody. Zabieg mankozebem oprócz zabezpieczenia przed parchem dodatkowo ogranicza liczebność populacji przędziorków.

Pordzewiacze i przędziorki

Wysokie temperatury stymulują szybki rozwój i skracają okres osiągania dojrzałości pordzewiaczy i przędziorków. Liczebność szkodników w niektórych sadach znacznie wzrosła i przekroczyła progi szkodliwości.

Sygnałem powinny być już łódeczkowato wyginające się liście oraz rdzawe przebarwienia spodnich stron blaszek liściowych charakterystyczne dla pordzewiacza jabłoniowego, zwłaszcza na odmianach z grupy Jonagold. Dlatego należy prowadzić systematyczne lustracje.

owoce, warzywa, produkcja owoców i warzyw

Polska wśród unijnych liderów w produkcji owoców i warzyw

Mimo rosyjskiego embarga uderzającego w naszych rolników Polska jest wśród unijnych liderów producentów owoców i warzyw. Z danych Eurostatu wynika, że aż w 5 z 8 kategorii jesteśmy w czołowej trójce ze...
Po stwierdzeniu obecności szkodnika zaleca się wykonanie zabiegu preparatem Ortus 05 SC (1,2-1,5 l/ha). Tam gdzie obok pordzewiacza występują licznie przędziorki w różnych stadiach można zastosować Envidor 240 SC (0,4 l/ha) lub mieszaninę preparatów: Ortus 05 SC (1,5 l/ha) łącznie z Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha).

Pryszczarek jabłoniak

W sadach jabłoniowych obserwuje się liczne objawy pryszczarka. Zwijające się do środka liście są miejscem żerowania larw tego szkodnika. Ze względu na fakt, że larwy są osłonięte blaszką liściową skuteczność preparatów kontaktowych jest znikoma.

Najlepszym rozwiązaniem jest preparat Mospilan 20 SP (0,2 kg/ha) lub Movento 100 SC (2,25 l/ha).

Nawożenie dolistne jabłoni

W kolejnych dniach po opadzie gradu, ale nie wcześniej niż 5-7 dni należy wykonać nawożenie wzmacniające liście: 4 kg mocznika + 4 kg soli gorzkiej na ha lub nawóz FruitAkademia na wzrost owoców I w dawce 8 kg/ha, który zawiera także mikroskładniki.

sadownictwo, sad, straty, grad, parch jabłoni, ulewy, parch jabłoni, choroby

Grad spowodował duże straty w sadach

Czerwcowa pogoda ewidentnie nie sprzyja sadownikom. Można się było o tym przekonać w ubiegłym tygodniu, gdy w wielu regionach naszego kraju wystąpiły gwałtowne burze połączone z huraganowym wiatrem i opadami gradu. Nawałnice spowodowały w mniejszym...
Do kilku kolejnych zabiegów warto również zastosować fosforyn potasu Prevent P w dawce 1,5 l/ha wzmacniający naturalne procesy odporności roślin - podkresla Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka.

Nawożenie wapniem

W celu uzupełnienia niedoborów wapnia i ograniczenia wystąpienia chorób fizjologicznych, głównie gorzkiej plamistości podskórnej należy kontynuować nawożenie wapniowe.

Najtańszym rozwiązaniem jest chlorek wapnia w dawce 4-7 kg/ha. Zabieg należy wykonać wieczorem, a dla ograniczenia efektu fitotoksyczności i poprawy przyswajalności dodać preparat Megafol w dawce 1 l/ha.

Gotowym rozwiązaniem jest Amiwap (2-3 l/ha) zabieg powtórzyć 3 razy w odstępie minimum co 7 dni. W sadach słabo rosnących można zastosować także saletrę wapniową (5-7 kg/ha).

SKS 14 2016 Grad: Captan 1,9kg/Topsin 1,5L + Megafol 3L; Parch: Captan 1,9kg + Aplord 0,2 L; Pordzewiacze/Przedziorki: Ortus 1,5L + Nissorun Strong 0,4L; Pryszczarek: Mospilan 0,2kg; Dolistnie FA na wzrost owoców I 8kg; Nawożenie wapniem: Amiwap 2,5L.

Poleć
Udostępnij