Ogranicz nawożenie, ale nie plony
Taki był tytuł mojego spotkania z członkami i sympatykami Koła Naukowego Rolników działającego na Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie 27 października 2021 r.
Temat wywołał bardzo duże zainteresowanie, bo w spotkaniu uczestniczyło prawie 70 osób, w tym wielu, którzy w tym roku rozpoczęli studia. Trudno się temu dziwić, bo aktualne ceny nawozów to jeden z najgorętszych tematów w polskim rolnictwie.
Nowy rok akademicki na najstarszym wydziale rolniczym rozpoczęty
Podczas wystąpienia poruszyłem zagadnienia, które stanowią fundament prawidłowego nawożenia, takie jak regularne badanie pH i zasobności gleby w przyswajalne formy makro- i mikroelementów, wapnowanie i troska o materię organiczną w glebie.
Następnie zaprezentowałem temat aplikacji dolistnej krzemu jako innowacyjny sposób ograniczania niekorzystnego wpływu stresów wywoływanych przez czynniki nieożywione i ożywione. Wskazałem kilka przykładów korzystnych efektów stosowania tego pierwiastka w uprawie pszenicy ozimej, rzepaku ozimego, buraka cukrowego i ziemniaka.
W dalszej części spotkania przedstawiłem wyniki 3-letnich doświadczeń z burakiem cukrowym, kukurydzą na ziarno, pszenicą ozimą i rzepakiem ozimym przeprowadzonych w kilku lokalizacjach w całym kraju. Miały one odpowiedzieć na pytanie: czy możliwe jest ograniczenie o 30 proc. nawożenia azotem mineralnym bez zmniejszenia plonu i obniżenia jego jakości stosując środki poprawiające właściwości gleby Penergetic k i p oraz preparat bakteryjny Azoter?
W podsumowaniu stwierdziłem, że przy obecnych cenach zakup nawozów nie ma żadnego sensu, bo jest on nieopłacalny. Z zakupami należy wstrzymać się i obserwować rozwój sytuacji. Gdyby nadal nawozy były takie drogie, to ich nie kupować, a maksymalnie wykorzystać inne możliwości oddziaływania na wielkość i jakość plonu.
Podczas prelekcji, jak również po niej, toczyła się ożywiona dyskusja. Jej poziom był bardzo wysoki. Z takimi specjalistami jak członkowie i sympatycy Koła Naukowego Rolników na WRiE jestem spokojny o przyszłość polskiego rolnictwa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz