Nowy nawóz od bydgoskich naukowców. Rewolucja w nawożeniu azotem?
Ma być zdecydowanie bardziej wydajny, a jednocześnie przyjazny środowisku - nowy typ nawozu azotowego przebadali i przetestowali naukowcy z Politechniki Bydgoskiej.
Joanna Lemanowicz, profesor z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii tej uczelni podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem PiK, że badania ruszyły 4 lata temu. Jak z nich wynika, produkt jest efektywny i proekologiczny.
UOKiK sprawdzi sytuację dotyczącą sprzedaży nawozów
- Umożliwi obniżenie nawożenia azotowego o 20-25 proc., czyli bardzo dużo. Dzięki temu, że dawka została zmniejszona, nastąpiło zwiększenie wykorzystania przez roślinę, a także zmniejszenie przepływania nawozu do głębszych warstw gleby nawet o 30 proc. Jak najbardziej możemy mówić o rewolucji w nawożeniu azotem - przekonywała.
Naukowiec dodała, że nawóz jest zdolny do przeniesienia do rośliny 90 proc. zawartego w nim azotu, czyli składnik trafia bezpośrednio do rośliny, a nie do gleby.
- Przede wszystkim bardzo ważna jest współpraca naszych pracowników z wydziału z różnymi firmami i podmiotami zewnętrznymi, bo bardzo często są producentami m.in. nawozów i my we współpracy z nimi potrafimy to udoskonalić i przetestować - wyjaśniła prof. Lemanowicz.
Bydgoscy naukowcy nie kończą projektu. W tej chwil nawóz używany może być m.in. w uprawach zbóż, rzepaku, gorczycy czy buraka, natomiast będzie testowany na innych roślinach.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
źródło: Radio PiK