Wysiewany międzyplon powinien być mieszanką składającą się z co najmniej dwóch gatunków roślin spośród następujących: zboża, oleiste, pastewne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne oraz rośliny miododajne. Mieszanki złożone z samych gatunków zbóż nie są uznawane za obszar proekologiczny.
Trzeba mieć też na uwadze, że mieszanki międzyplonowej nie można uprawiać w plonie głównym, w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których została utworzona mieszanka.
Od 2012 r. w Sahryniu na Zamojszczyźnie prowadzone są doświadczenia z uprawą specjalnych mieszanek TerraLife w międzyplonie ścierniskowym w stanowisku po rzepaku ozimym a przed burakiem cukrowym. Trzeci rok z rzędu po ich siewie brakuje wilgoci....
Na międzyplony ścierniskowe nie wolno też stosować środków ochrony roślin przez okres ich utrzymywania. W przypadku wsiewek trawy lub bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną, zakaz ten obowiązuje od momentu zbioru uprawy głównej, przez co najmniej osiem tygodni lub do momentu wysiewu kolejnej uprawy głównej. Zakaz dotyczy także zaprawiania nasion.
Istnieją dwie możliwości realizacji wymogu dla międzyplonu ścierniskowego:
1. Stały termin siewu i utrzymania:
-
wysiew od 1 lipca do 20 sierpnia danego roku,
-
utrzymanie na polu co najmniej do 15 października,
2. Indywidualne podejście:
-
wysiew w okresie od 1 lipca do 20 sierpnia,
-
utrzymanie przez co najmniej 8 tygodni od dnia wysiewu mieszanki.
Przy indywidualnym podejściu, w ciągu 7 dni od daty wysiewu, najpóźniej do 27 sierpnia, w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy złożyć oświadczenie ze wskazaniem terminu siewu. W przypadku gdy oświadczenie nie zostanie złożone, przyjmuje się, że wybrany został wariant ze stałym terminem wysiewu i utrzymywania.