Siew kukurydzy na północnym wschodzie Polski
Pierwsza dekada maja do najwyższy czas, aby wykonać siew kukurydzy w Polsce północno-wschodniej. Terminowy siew to jeden z beznakładowych czynników plonotwórczych.
Wzrost temperatury oraz poprawa aury pozwala na wykonanie siewu. Nie tylko kalendarz mówi nam o zbliżającym się terminie siewu, lecz także natura. Rośliną, która wskazuje nam optymalny termin siewu kukurydzy jest czeremcha, a mianowicie czas jej kwitnienia. W ostatnich dniach można zaobserwować rozwinięte pąki, co świadczy, że jest to właściwy czas do wykonania siewu.
Zwalczanie chwastów w kukurydzy
Pod koniec ubiegłego tygodnia występowały bardzo intensywne opady deszczu, nawet do 30 litrów na metr kwadratowy w przeciągu doby. W niektórych miejscach gleba nie zdążyła przeschnąć po śnieżnej zimie, a kolejne opady w dalszym ciągu uniemożliwiają wjazd na pole.
Od początku marca wystąpił opad o łącznej sumie 100 mm. Wilgotniejsze miejsca niektórzy rolnicy pozostawili, aby obsiać je kukurydzą ze względu na późniejszy termin siewu niż owsa czy jęczmienia.
Ze względu na dość kapryśną pogodę tej wiosny wielu rolników pracuje nawet nocą, aby zdążyć przed kolejnym pogorszeniem pogody. Nie inaczej było w naszym przypadku, gdy siew kukurydzy został wykonany późnym wieczorem.
W naszym gospodarstwie położonym w powiecie monieckim w miejscowości Chobotki, siew kukurydzy wykonano 2 maja.
Wybór odmiany kukurydzy na kiszonkę – propozycja rolnika praktyka
Przed siewem gleba została doprawiona na głębokości około 10 cm. Jesienią zastosowano obornik w dawce 35 t/ha a w czasie siewu kukurydzy nawóz wieloskładnikowy (6 proc. N, 20 proc. P2O5, 30 proc. K2O) w dawce 200 kg/ha. Pogłównie zostanie zastosowany jeszcze azot w postaci mocznika.
Zabieg herbicydowy zostanie wykonany powschodowo. Dodatkowo będzie wykonywane dokarmianie dolistnie.
W gospodarstwie ukierunkowanym na produkcję mleka, kukurydza wysiewana jest z przeznaczeniem na kiszonkę. Dlatego kukurydza została wysiana w obsadzie około 100 tys. roślin na hektar. Taka obsada, oraz międzyrzędzia o szerokości 0,75 m dają odstęp między roślinami w rzędzie około 13 cm.
Tej wiosny pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca rolnikom, deszcz przeplata się z przymrozkami, które znacznie zahamowały wzrost i rozwój roślin. Mróz o poranku, a po południu deszcz - taki stan to nic zaskakującego w tym roku na Podlasiu. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie pogoda się poprawi.