Oznaki zbliżającego się wysiewu kukurydzy coraz bardziej widoczne
Druga dekada kwietnia znacznie przyspieszyła wegetację wielu roślin, głównie zbóż ozimych. Sprzyjająca pogoda umożliwiła wysiew większości zbóż jarych, więc powoli zbliża się wysiew coraz bardziej popularnej rośliny, jaką jest kukurydza.
Najbardziej charakterystycznym znakiem, który mówi nam o zbliżającym się terminie wysiewu kukurydzy jest kwitnienie czeremchy lub drzewek owocowych takich jak wczesne czereśnie czy też bardzo popularnego mniszka lekarskiego, który występuje bardzo licznie na terenie Polski.
Siewy kukurydzy
Nie tylko oznaki przyrody mówią nam o dogodnym terminie siewu. Utrzymująca się w ostatnich dniach dość wysoka temperatura jak na kwiecień pozwoliła znacząco ogrzać glebę do wymaganej optymalnej temperatury. W przypadku kukurydzy jest to około 7-8 °C.
Z każdym rokiem powierzchnia zasiewów kukurydzy wzrasta. W ostatnich latach kukurydza stanowiła obszar ponad 1 mln hektarów (z przeznaczeniem na kiszonkę oraz na ziarno). Kilka lat temu była to praktycznie o połowę mniejsza powierzchnia.
W przypadku kukurydzy bardzo często stosowany jest obornik, szczególnie w uprawie z przeznaczeniem na kiszonkę, gdzie występuje nadprodukcja nawozów naturalnych. Zaleca się stosowanie jesiennego nawożenia. Jednak nie zawsze jest to możliwe, jak chociażby w roku 2017, gdzie w wielu przypadkach wywóz nawóz naturalnych uniemożliwiały intensywne opady deszczu.
Wiosenne nawożenie oraz późniejsza orka przykrywająca powoduje bardzo silne przesuszanie gleby. Jednak należy w takich przypadkach wykonywać dodatkowe zabiegi pozwalające zatrzymać wodę w glebie, która jest bardzo cenna w okresie wzrostu i rozwoju roślin.
Przygotowanie pola do siewu kukurydzy
Jest wiele zabiegów agrotechnicznych, które mają wpływ na ilość wody oraz powietrza znajdującego się w warstwie uprawnej. Do takich działań możemy zaliczyć chociażby bronowanie.
Występuje kilka rodzajów bron. Pierwszy podział dotyczy sposobu działania: aktywnego lub biernego. Kolejny podział może dotyczyć elementów roboczych, które mają bezpośredni kontakt z uprawianą glebą. Najbardziej popularne, pomimo że ich znaczenie w ostatnich latach maleje, są brony zębowe bierne.
Brony wykorzystywane są wczesną wiosną do pierwszych zabiegów doprawiających glebę. Na pierwszy rzut oka zwykłe bronowanie ma na celu wyrównać powierzchnię, rozbić bryły, jednak nie tylko to jest zadaniem, jakie wykonuje to narzędzie. Brona pozwala ograniczyć parowanie wody oraz poprawia stosunki wodno-powietrzne.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś