Hydraulika siłowa ciągników i maszyn rolniczych jest oparta na połączeniach wykorzystujących szybkozłącza zwane popularnie Euro. Mnogość ich rodzajów wydaje się olbrzymia, a wiedza na ten temat trudna do zdobycia. W praktyce rolniczej znaczenie ma jednak zaledwie kilka gniazd hydraulicznych.
Standardem określającym popularną nazwę szybkozłączy Euro jest norma ISO zapisywana przez różnych dystrybutorów na kilka sposobów: 7241 seria A, 7241/A, 7241A, 7241-A. W jej ramach określone są wymiary wtyczki i gniazda wykorzystywanych do łączenia przewodów hydraulicznych z blokiem rozdzielacza układu hydrauliki ciągnika lub maszyny samojezdnej. Wtyczka, czyli złącze męskie tego standardu, stanowi zakończenie węża hydraulicznego, który wciskamy do gniazda. Natomiast gniazda wkręcone w blok hydrauliczny to złącza żeńskie. Obecnie na rynku znaczenie mają trzy rodzaje gniazd hydraulicznych, których wymiary pasują do wtyczki ISO 7241 serii A. Przedstawiamy je w kolejności chronologicznej – od najstarszych do najnowszych.
Złącza hydrauliczne skręcane
Zanim jednak opiszemy gniazda ISO 7241-A, należy wspomnieć o wiekowych, ale nadal z powodu powszechnego używania starszych ciągników i maszyn złączach skręcanych. Trudno je nazwać szybkozłączami, gdyż połączenie i rozłączenie wtyczki z gniazdem zajmuje sporo czasu. Ich konstrukcja oparta jest na umieszczonej centralnie dużej kulce, stąd używa się czasami określenia złącza „na kulkę”. Niestety ten sposób przekazywania oleju hydraulicznego pod ciśnieniem powoduje spore jego wycieki podczas rozłączania wtyczki od gniazda. Dlatego w praktyce trudno je obsługiwać bez rękawic lub choćby szmatki, których użycie zmniejsza poślizg skręcanych lub rozkręcanych elementów pokrytych olejem.
W sklepie Grene w Szczecinku, została uruchomiona usługa zakuwania węży hydraulicznych. Jest to już setna tego typu placówka z możliwością naprawy lub zakuwania nowych węży ciśnieniowych. W sklepach zajmujących się naprawą węży...
Na rynku oferowane są złącza skręcane różnej jakości. Dlatego podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na markę producenta, gdyż lepszy produkt będzie nie tylko trwalszy, ale i generujący mniejsze przecieki oleju podczas rozłączania wtyczki od gniazda. Wśród polskich producentów wyróżnia się marka Waryński Origin, dostarczająca swoje produkty na pierwszy montaż (z ang. OEM) do m.in. Ursusa. – Złącza skręcane produkujemy na obrabiarkach CNC. Pokrywamy je cynkową warstwą galwaniczną o powiększonej grubości, co zwiększa ich wytrzymałość na ścieranie i odpryski. Każdy wtyk i gniazdo przed pakowaniem przechodzą kontrolę szczelności. Nasza oferta złączy skręcanych oprócz ich standardowych gwintów zewnętrznych metrycznych M22x1.5 i M18x1.5 obejmuje typ z gwintami zewnętrznymi M20x1.5 i wewnętrznymi M22x1.5. Dzięki temu można wkręcić dowolną przyłączkę z innym gwintem po przeciwnej stronie. Złącza skręcane Waryński charakteryzuje mały ubytek oleju podczas ich rozłączania – wyjaśnia Joachim Bogucki, product manager w firmie Waryński. Cena sugerowana gniazda lub wtyczki złącza skręcanego Waryński Origin z gwintem zewnętrznym M22x1.5 wynosi 26,99 zł brutto.