Tradycyjne ciągniki rolnicze coraz częściej przekraczają barierę mocy 400 KM. Mamy też zapowiedzi, że zostaną zaprezentowane tradycyjne ciągniki, które wręcz otrą się o granicę 500 KM. Dlatego wymagają one opon, które tę potężną moc przeniosą na podłoże.
Firma Trelleborg uzyskała status wyłącznego dostawcy opon do nowego traktora Massey Ferguson MF 5610 Antarctica2 Special Edition. MF 5610 Antarctica2 został wprowadzony, aby uczcić zdobycie Bieguna Południowego w grudniu ubiegłego roku przez jeden...
Trelleborg wprowadził specjalną serię opon dla maszyn o dużej mocy i momencie obrotowym. Ich wprowadzeniu do produkcji towarzyszyło wiele testów. Dlatego seria TM 1000 HP (ang. High Power, czyli wysoka moc) liczy sobie aż dziewięć modeli opon o rozmiarze od 650 do 880 mm i średnicy od 30 do 46 cali. Co ciekawe, jak zapewnia producent, ich właściwości pozwalają coraz mocniejszym ciągnikom radzić sobie sprawnie w polu, ale także w transporcie. Ponadto Trelleborg zauważył, iż najlepiej, aby całe koło było przystosowane do tak dużych obciążeń. Dlatego równolegle z oponami TM 1000 HP weszły na rynek felgi THK. Są to felgi pełne, których ranty wykonano w specjalny sposób, tak aby nie dopuścić do poślizgu między oponą a felgą nawet przy największych obciążeniach.
Na przód i na tył
Te opony można montować zarówno na przednią, jak i na tylną oś ciągników z najwyższej półki mocy, w tym i nawet przegubowych o mocy 500-600 KM. Warto zwrócić uwagę, informuje producent, że ich zakres ciśnienia roboczego wynosi od 0,4 do 1,6 bar. Jak zatem widać, do najcięższych ciągników nie trzeba pompować opony do wysokiego ciśnienia, by uzyskać najlepsze właściwości trakcyjne.
Aby sprawdzić możliwości tych opon na polu o glebie lekko gliniastej, wykonano test, do którego zaprzęgnięto dwa ciągniki wyposażone w ogumienie serii TM 1000 HP o rozmiarze IF 710/75R42 z tyłu i IF 650/65R34 z przodu. Ciągnik ciągnący miał 360 KM, a ciągnik hamujący 350 KM. Test przeciągnięcia wykonany z prędkością 7-8 km/h pokazał, iż opony pozwalają przenieść prawie 100% dostępnej w danej chwili w ciągniku mocy na glebę.
Drugi test dotyczył czasu zaorania 1 ha. Ciągnikiem o mocy 360 KM wykonywano orkę na głębokość aż 40 cm, ale tylko czteroskibowym pługiem, choć rozstawionym na 55 cm. Była to więc typowa bardzo głęboka orka, zapewne w celu przygotowania terenu pod nową włoską winnicę. Przy prędkości około 8 km/h zaoranie 1 ha zajęło 36 min. Ciśnienie w oponach ustawiono nieco poniżej nominalnego, na 1,4 bara. Jednak już obniżenie do 1,0 bara sprawiło, iż czas orania skrócił się o 2 min.