Obsługa przekładni pasowych
Jeżeli z przeprowadzonych pomiarów wiadomo, że wstępny rozstaw osi kół pasowych przekładni (a) wynosi 610 mm, średnica koła dużego (D1) ma wartość 240 mm, a koła małego (d1) wynosi 180 mm, po podstawieniu do wzoru otrzymuje się przybliżoną długość paska, która w naszym przypadku wynosi 1881 mm. Korzystając z tabeli nr 1 stwierdzamy, że najlepszym paskiem będzie SPA 1900, o długości podziałowej Lp = 1900 mm.
Korekta naciągu
Po umieszczeniu pasa w rowku należy wyregulować wstępnie naciąg i uruchomić na chwilę maszynę bez jej obciążania. Po jej wyłączeniu ponownie skorygować naciąg. Maksymalne wydłużenie pasa może wynosić do 1,5% jego długości całkowitej. Bardzo często po pierwszej godzinie pracy maszyny pod pełnym obciążeniem pasek rozciąga się nawet na 2/3 tej wartości. Zbyt małe napięcie pasa lub powtarzające się krótkotrwałe przeciążenia przekładni powodują szybkie zużywanie się powierzchni bocznych paska. Powierzchnia boczna pasa klinowego będzie również narażona na nadmierne zużywanie się wówczas, gdy koła pasowe nie będą względem siebie równoległe, z powodu np.: zgięcia wałków, na których są osadzone.
Zerwanie pasa po krótkim okresie pracy może być spowodowane przez naderwanie lub nacięcie go podczas nakładania na koło. W wyniku drgań spowodowanych zbyt małym naprężeniem pasa, jak i braku prostoliniowości w ustawieniu kół, może dochodzić do skręcania się pasów. Skręcanie się paska może być również skutkiem niewłaściwego profilu pasa i rowka koła lub w wyniku przeciążenia napędu.
Na trwałość pasa wpływa również sposób jego przechowywania. Na czas przechowywania powinno się zmniejszyć naciąg pasów, aby ograniczyć niekorzystne ich rozciąganie się. Luźny pasek również nie obciąża niepotrzebnie łożysk. Pasów nie należy przechowywać w pomieszczeniach, gdzie składuje się rozpuszczalniki, paliwo, smary, kwasy i inne środki chemiczne. Należy je chronić również przed bezpośrednim działaniem ciepła i promieni słonecznych.
Paski powinny zwisać swobodnie, zawieszone na przedmiocie, którego średnica jest 10-krotnie większa od ich grubości. Wówczas mamy pewność, że nie będą pękały.