Młody rolnik: Inwestycja w ochronę gleby
Stefan Vogelsang prowadzi gospodarstwo rolne w Zatoce Westfalskiej na południe od Lasu Teutoburskiego. Ochrona i żyzność gleby są dla niego szczególnie ważne – a technologia opon VF doskonale o to dba.
Dla młodego rolnika, który zarządza 170 ha na równinie Emssand we wschodniej Westfalii, gleba jest najważniejszym atutem. Znaczenie żyzności gleby i jej ochrony jest nie do przecenienia. – Dlatego stawiamy na uprawę minimalną ze zintegrowaną ochroną upraw – relacjonuje Vogelsang i dodaje: – Zawsze szukamy sposobów na jeszcze lepsze, wydajniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska prowadzenie upraw. Przeprowadzamy praktyczne próby w terenie za pomocą narzędzi rolnictwa precyzyjnego, aby oszczędzać na nawozach i pestycydach, zapewniać plony i jednocześnie chronić wody gruntowe i powierzchniowe. Poza prowadzeniem gospodarstwa modelowego opartego na ramowej dyrektywie wodnej z LWK NRW (Izba Rolnicza Nadrenii Północnej-Westfalii) Stefan Vogelsang jest również zaangażowany w projekt HumusKlimaNetz Federalnego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa oraz należy do sieci wiodących gospodarstw zajmujących się produkcją roślinną.
Różne dźwignie
Z jednej strony gospodarstwo opiera się na szerokiej gamie upraw. Oprócz pszenicy, jęczmienia i pszenżyta spektrum upraw obejmuje również kukurydzę na kiszonkę i paszę, marchew, ziemniaki i rzepak oraz gospodarkę przemienno-łąkową. Ponadto Vogelsang podejmuje się prac kontraktowych, takich jak precyzyjna dystrybucja gnojówki ze spektroskopią NIRS, aplikacja nawozów oraz pielenie lub bronowanie upraw kukurydzy na rzecz innych gospodarstw. – Rolnictwo precyzyjne pomaga nam ograniczyć ilość przejazdów po polu, a tym samym chronić glebę. Jednak to tylko jedna strona medalu: kiedy wjeżdżamy na pole, wybór opon i ciśnienie w oponach to oczywiście dwa kolejne niezwykle skuteczne aspekty ochrony gleby – mówi Stefan Vogelsang.
Entuzjasta technologii opon VF
Lokalny dystrybutor John Deere po raz pierwszy zwrócił uwagę rolnika na oponę Alliance Agriflex+ 354 w 2021 r., kiedy do modelu 6830 potrzebna była opona do upraw międzyrzędowych. Stefan Vogelsang: – W zeszłym roku po raz pierwszy kupiłem oponę Agriflex 372+ do naszego modelu 7730; zdecydowałem się na tę oponę, ponieważ chciałem opony, która zapewnia wysoką nośność nawet przy znacznie obniżonym ciśnieniu powietrza. W prasie branżowej natknąłem się także na test porównawczy opony 372+ i od tamtej pory jestem pod jeszcze większym wrażeniem stosunku ceny do wydajności tej opony.
Jak się powiedziało „A”, trzeba powiedzieć „B”!
Opony VF firmy Alliance są obecnie używane w gospodarstwie do pielęgnacji upraw, rozsiewania nawozów, pielenia i bronowania, ale przede wszystkim do rozrzucania gnojówki. Jedna rzecz jest szczególnie ważna dla Stefana: – W międzyczasie wyposażyliśmy także nasz wóz asenizacyjny w opony VF, konkretnie Agriflex+ 389 VF, również z systemem kontroli ciśnienia w oponach. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że najdelikatniejsze opony w ciągniku na niewiele się zdadzą, jeśli wóz asenizacyjny zostanie wyposażony w konwencjonalne opony, które niweczą pozytywne aspekty opon ciągnika. Za ogromną zaletę uważamy ugięcie opon i wynikającą z tego zwiększoną powierzchnię styku przy niższym ciśnieniu napompowania opon. W bardzo mokrym roku 2023 nadal mogliśmy rozrzucać gnojówkę na podmokłych łąkach, nie pozostawiając śladów opon. Używając starych opon bez tej technologii, nie byłoby to możliwe!
Nie jest jedyny
Stefan Vogelsang podchodzi do tematu ochrony gleby bardzo konsekwentnie i na różnych płaszczyznach, ale nie postrzega siebie jako postaci egzotycznej wśród pokolenia młodych rolników. Jego zdaniem ochrona gleby jest sprawą priorytetową! W swoim gospodarstwie regularnie prowadzi dialog z młodymi rolnikami, którzy obecnie kończą szkolenie lub uczęszczają do technikum lub studiują na uniwersytecie. – Oprowadzamy ich i prowadzimy wiele dyskusji na temat korzyści płynących z dostosowania ciśnienia w oponach. Często jesteśmy też w terenie z takimi grupami z łopatą i oceniamy glebę, na przykład wpływ na ścieżki technologiczne i kwestię szkodliwego zgniatania. Młodzi rolnicy są obecnie bardzo świadomi znaczenia zrównoważonego i przyjaznego glebie rolnictwa – relacjonuje.
Bynajmniej nie ostatni...
Dzięki tym pozytywnym doświadczeniom już są plany na zakup kolejnych opon VF. Gospodarstwo zakupiło nową maszynę do oprysku pól również wyposażoną w system kontroli ciśnienia w oponach. Stefan Vogelsang chce zamontować w niej opony VF, konkretnie Agriflex+ 372, a także planuje ustawić 2,25-metrowy rozstaw kół w ciągniku do upraw międzyrzędowych 6830 Premium i wyposażyć go w Agriflex+ 372. Jest do tego przekonany: – Będzie to przemyślane rozwiązanie, ponieważ w przypadku wozu asenizacyjnego widzieliśmy już, jak ważne jest, aby ciągnik i osprzęt były równie delikatne dla gleby podczas jazdy po polu!
Oczekiwanie na „VF++”
Patrząc w przyszłość, ma nadzieję, że technologia VF będzie dalej rozwijana i że wkrótce dostępne będą opony, które będą zapewniać co najmniej o 60% większą nośność przy tym samym ciśnieniu powietrza co opony konwencjonalne lub wymagać o 60% niższego ciśnienia przy tej samej nośności. Vogelsang jest przekonany, że „ochrona gleby staje się coraz ważniejsza. Bierzemy to pod uwagę w naszym gospodarstwie, między innymi uprawiając glebę coraz płycej. Celem jest uniknięcie za wszelką cenę błędów, takich jak szkodliwe zgniatanie głębszych warstw gleby.”
Alliance Agriflex 372+ jest dostępny w JMK SP. OGRÓD ZOOLOGICZNY. (POLSKA).