Pöttinger - łączenie pokosów
Najnowsze rozwiązanie Pöttingera umożliwia łączenie sąsiednich pokosów podczas pracy kosiarki. Dzieje się to za sprawą nowego pomysłu inżynierów austriackiego producenta – przenośnika ślimakowego ułożonego poprzecznie do kierunku pracy kosiarki. Firma dostarczyła kilka nowych szczegółów na temat tego urządzenia.
Pöttinger Impress także do siana
Podstawą powstania takiego wyposażenia kosiarek Pöttingera były sugestie rolników, system miał być łatwy w obsłudze i nie wymagać dużej mocy. Układ zgarniający koszony pokos miał być także odpowiedni dla prostych kosiarek tylnych. Nowy system przerzucania pokosów w celu ich połączenia nie wymaga już obecności kondycjonerów z przenośnikiem taśmowym. Poprzedni system był ciężki i niemożliwy do montażu w małych kosiarkach.
Nowy system Cross Flow ma przenośnik przesuwający świeżo skoszoną masę od razu na lewo i układa wprost za ciągnikiem. Podzespół zgarniający znajduje się w obudowie w kształcie rury. Zdaniem producenta jest to potrzebne w celu uniknięcia strat zbieranego materiału. Zastosowanie systemu Cross Flow ma, zdaniem producenta, szereg korzyści dla rolnika. Jest to m.in. niższe zużycie paliwa, brak konieczności kupowania większych maszyn – kosiarek zaczepianych, przy których dostępny był system związany z kondycjonerami. Ponadto nowa technologia ogranicza liczbę przejazdów po użytkach zielonych, co ogranicza nacisk na glebę i niszczenie jej struktury. System ślimakowy jest elastyczny, tj. pozwala także na tradycyjne koszenie łąk i użytków zielonych. Można poprzez otwarcie kanału zrezygnować z przemieszczania koszonej masy i pozostawić zwykły pokos. Dzięki temu maszyna może pracować w wielu gatunkach roślin i z pokosami o różnym przeznaczeniu.
Kombinacja kosząca Novacat A10 Pöttingera
Technologia napędu
System Cross Flow jest napędzany przez zewnętrzne dyski tnące. Obsługiwany jest poprzez drugą skrzynię przekładniową na zewnątrz, trzy pasy klinowe oraz podwójny przegub. Co ciekawe – poprzecznie ułożony ślimak ma zagęszczające się uzwojenie ku swojemu końcowi. Taka konstrukcja umożliwia przenoszenie dużych ilości paszy i, jak podaje producent, pokos jest wyrównany.
Różne osłony
Wał ślimakowy pracuje w osłonie. Dzięki temu skoszona pasza w całości jest transportowana poprzecznie za ciągnikiem. Producent posiada w ofercie także dodatkowa kurtynę. Można ją zakładać w przypadku konieczności tworzenia węższego pokosu. Kiedy chcemy szerszy pokos – należy otworzyć odpowiednio obudowę ślimakowego wału.
Dzięki wykorzystaniu poprzecznego przenośnika, maszyna może przyczynić się do wzrostu wydajności. Zagęszczenie pokosu pozwala zebrać więcej zielonki bez niepotrzebnego pokonywania zbędnych przejazdów.