Polskie maszyny na pokazach Agromy Sępólno
Diler maszyn rolniczych Agroma Sępólno zorganizowała pokazy polowe z udziałem polskich maszyn do zbioru zielonek. Impreza odbyła się w miejscowości Nowe Potulice.
Polowa prezentacja dotyczyła kosiarek, przetrząsaczy, zgrabiarek, pras i prasoowijarek trzech producentów: Metal-Fachu, Samaszu i Sipmy. Maszyny współpracowały z ciągnikami Zetor.
Kosiarki z mocnymi listwami
Na polu pokazowym znalazły się dwie kosiarki, obie produkcji białostockiego Samaszu: 5-dyskowa Samba 200, o szerokości roboczej 2 m i 7-dyskowa KT 301H. Samba ma zawieszenie boczne, a KT 301H jest z zawieszeniem centralnym. Mniejsza kosiarka posiada lekką listwę tnącą LiteCut o bardzo małym zapotrzebowaniu na moc. Przy szerokości roboczej 2 m, wynosi ono 30 KM. Kosiarka KT301H, ma listwę PerfectCut. Zapotrzebowanie na moc 3-metrowej maszyny wynosi min. 80 KM. Zabezpieczenie antynajazdowe w Sambie polega na odchyleniu się kosiarki do tyłu. W celu przywrócenia pozycji roboczej, należy cofnąć ciągnikiem. W kosiarce z centralnym zawieszeniem – system zabezpieczeń powoduje samoczynny powrót kosiarki do pozycji roboczej, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności przez operatora. Kosiarka KT 301H ma hydropneumatyczny system odciążania listwy. Regulacja docisku listwy tnącej odbywa się poprzez hydraulikę ciągnika. Elementy robocze obu maszyn są zabezpieczone przed przeciążeniem wymiennymi klinami ścinanymi. Kosiarka KT 301H może być transportowana w trzech pozycjach: pionowej z boku, pionowej za ciągnikiem oraz w poziomie – za ciągnikiem. Dzięki tej ostatniej opcji, można swobodnie przejeżdżać pod np. wiaduktami, mostami itp.
Prasa Sipma PS 1315 Huzar
Przetrząsacz i zgrabiarka
w polu zostały zaprezentowane również przetrząsacz Samasz P4-530 C i zgrabiarka Uno 410. Przetrząsacz ma szerokość roboczą 5,3 m i składa się z czterech wirników. Nowsze modele przetrząsaczy Samaszu mają zamiast płaskownikowych ramion – rurowe. Przekładnia główna maszyny to produkt polski, pochodzi z firmy Starosielski.
Zgrabiarka Uno 410 ma szerokość roboczą 4,1 m. Jest to zgrabiarka jednokaruzelowa z jedenastoma ramionami. Maszyna może zgrabić ok. 4,5 ha zielonek w ciągu godziny. Układ jezdny roboczy stanowi tandem. Kopiowanie terenu jest wspomagane poprzez dodatkowe przednie koło kopiujące. Zgrabiarka ma niskie zapotrzebowanie na moc - ok. 45 KM. Regulacja wysokości zgrabiania odbywa się korbką na siłowniku hydraulicznym, stanowiącym także siłownik wydźwigu maszyny do pozycji transportowej.
Prasy stało- i zmiennokomorowe
Podczas pokazów polowych maszyn zielonkowych w Nowych Potulicach zaprezentowana została prasa stałokomorowa Sipma PS 1235 Pionier oraz zmiennokomorowa maszyna Z589 RN Metal-Fachu. Prasa Sipmy ma szeroki 2-metrowy podbieracz. System docinania zielonki ma 11 zabezpieczonych indywidualnie noży. W komorze pracuje 17 walców formujących bele o rozmiarach 1,2x1,25 m. W przypadku powstania zatoru, maszyna ma możliwość opuszczania podłogi pod rotorem, funkcja ta jest aktywowana ze sterownika. Opuszczenie podłogi pozwala przesunąć zator i odblokować gardziel prasy. Zapotrzebowanie na moc prasy Sipma PS 1235 Pionier, w przypadku wykorzystywania układu tnącego wynosi ok. 100 KM. W standardzie maszyna jest wyposażona m.in. w zintegrowany system smarowania łożysk i łańcuchów.
Prasa Metal-Fach Z589 RN jest wyposażona w rotor i 13 noży tnących prasowany materiał, w razie potrzeby regulacji długości czy intensywności cięcia – można je wyjmować. Komora maszyny potrafi formować bele o średnicy od 60 do 160 cm. Sterowanie maszyną odbywa się poprzez elektroniczny panel. W standardzie znajduje się m.in. automatyczne smarowanie łańcuchów, układ owiązywania beli sznurkiem i siatką. Zastosowany podbieracz krzywkowy ma szerokość maksymalną 2 m. Prasa jest wyposażona w 6 pasów. Jak podaje producent, prasa 589RN jest jedną z najtańszych pras zmiennokomorowych o takim wyposażeniu na rynku, z dwuletnim okresem gwarancyjnym.
Owijarki
Na polu pokazowym mieliśmy okazję przyglądać się także pracy owijarek do bel. Jedna z nich to Z593 Metal Fachu. Maszyna ma ramię załadunkowe z przodu, a układ sterowania jest mechaniczny – poprzez linki. W wyposażeniu standardowym znajduje się m.in. elektroniczny licznik owinięć i hydrauliczny stawiacz bel. Maszyna może owijać bele o średnicy do 130 cm. Zapotrzebowanie na moc wynosi ok. 40 KM.
Do pracy w polu przystąpiła także owijarka Sipma OS 7531 Maja. Ma ona możliwość owijania bel o średnicy od 120 do 150 cm. Maszyna na owinięcie jednej beli potrzebuje ok. 100 sekund. Zapotrzebowanie na moc to ok. 50 KM. Sipma posiada specjalny łącznik do prasy i owijarki, który pozwala wykonywać dwie czynności jednocześnie, używając jednego ciągnika.