Kuhn prezentuje jednowirnikowe zgrabiarki z Masterdrive
W ślad za unikatowymi rozwiązaniami wprowadzonymi w gamie maszyn dwu- i czterokaruzelowych, przyszedł czas na ich zastosowanie w modelach z pojedynczym wirnikiem. Francuski producent sprzętu rolniczego z Saverne prezentuje pięć najnowszych zawieszanych i półzawieszanych zgrabiarek z rodziny GA.
Modele: GA 4431, GA 4731, GA 4731T, GA 5031 i GA 5031T mają szerokość roboczą w przedziale 4,4-5 m. Jak zapewnia firma Kuhn, konstrukcja i wyposażenie tych maszyn czynią je bardzo łatwymi w obsłudze i praktycznymi oraz o małych wymaganiach pod względem mocy. Stanowią one odpowiednie rozwiązanie dla średnich gospodarstw rolnych z produkcją mieszaną.
Kuhn Vari-Master L to pług do orki w bruździe i poza bruzdą
Konstrukcja przekładni nowej generacji Masterdrive stosowana była do tej pory jedynie w zgrabiarkach z co najmniej dwoma wirnikami. Jak podkreśla producent, sprawdza się ona szczególnie w przypadku karuzel o dużej średnicy i przy pracy z ciężkim pokosem. Bardzo wytrzymały mechanizm dwustopniowej redukcji oraz specjalny system mocowania ramion mają za zadanie zapewnić dużą żywotność, nawet podczas bardzo intensywnej użytkowania.
Zmiana pozycji z roboczej na transportową może być uciążliwa, dlatego nowe jednokaruzelowe modele GA zostały wyposażone w ergonomiczny uchwyt na ramiona oraz centralny zamek. Fartuch pokosowy oraz osłony mogą być rozkładane ręcznie w łatwy sposób dzięki sprężynowemu systemowi odciążenia lub w opcji z pomocą hydrauliki.
Głowica zaczepowa w zawieszanych modelach: GA 4431, 4731 i 5031 oraz dyszel w modelach półzawieszanych GA 4731T i GA 5031T przekładają się na prześwit pod karuzelą po jej podniesieniu wynoszący 40 cm, co pozwala na wysoki komfort pracy przy przejeżdżaniu nad już uformowanym pokosem.
Nowe zgrabiarki są łatwe w prowadzeniu. Zastosowano prostą mechaniczną regulację wysokości zgrabiania przez tylną szybę. Jak czytamy w komunikacie prasowym, wydajność robocza tych maszyn jest wysoka, również wtedy, gdy pracują na wąskich polach o nieregularnych kształtach lub na stromych zboczach. Takie możliwości to zasługa: małego promienia skrętu głowicy, tandemowej osi kopiującej i dwóch bocznych stabilizatorów w wyposażeniu seryjnym. Elementy te zapewniają bardzo dobre wyrównanie maszyny za ciągnikiem w każdej sytuacji.