Farmtrac, McCormick, Samasz i Sipma - pokazy w Słabomierzu
W drugiej dekadzie maja, w podżnińskiej miejscowości Słabomierz odbyły się pokazy ciągników oraz maszyn zielonkowych. Te ostatnie pochodziły od polskich producentów: Sipmy i Samaszu. Imprezę zorganizował diler maszyn rolniczych Agroma Sępólno.
Podczas pokazów rolnicy mieli okazję zapoznać się z kilkoma modelami ciągników marki Farmtrac z Mrągowa oraz McCormick. Ciągniki pracowały m.in. z kosiarką dyskową Sipma KD 2510 Kos, kosiarką KT 301 Perfect Cut Samaszu, przetrząsaczem Samasz P4-530, zgrabiarką Sipmy ZK 450 Wir oraz zgrabiarką Samasz Z-410. Przedstawiciele firm i dilerów omówili najważniejsze cechy maszyn zwracając uwagę na ich właściwą obsługę.
Właściwa wysokość - czysta pasza
Jednym z najwaleczniejszych parametrów podczas koszenia jest ustawienie wysokości pracy kosiarki. Optymalna - pozwoli na cięcie pokosu tak, aby nie uszkadzać darni oraz aby ona szybko mogła odrastać. Warto również zwrócić uwagę na właściwe odciążenie listwy tnącej, ma ono także duży wpływ na kondycje i regenerację darni.
Prasa Sipma PS 1315 Huzar
W przypadku ustawień przetrząsaczy i zgrabiarek, omawiający je zwracali uwagę m.in. na właściwą wysokość palców nad podłożem. Zbyt niska powoduje zanieczyszczenie paszy ziemią i uszkodzenia trawy, z kolei zbyt wysoka – pozostawianie nietkniętego pokosu i straty związane z nierównomiernym podsuszeniem i niedokładnym zbiorem zielonek. Po utworzeniu wałów z pokosu, w pole wjechała stałokomorowa prasa łańcuchowa - Sipma PS 1315 Huzar. Podczas przejazdu zaprezentowano także działanie systemu rozdrabniającego składającego się z 11 noży i rotora prasy.
Maja stawia na denko
Maszyną która jako ostatnia wypełniła prezentowane linie zielonkowe, była owijarka do bel okrągłych Sipma OS 7531 Maja. Maszyna podbiera i ładuje bele na podest roboczy, specjalnym ramieniem załadowczym. Dzięki elektronicznemu sterownikowi Maja automatycznie owija bele określoną wcześniej liczbą warstw. Po zakończeniu procesu bele są staczane z podestu i stawiane na denku, co ułatwia ich podejmowanie przez ładowarki teleskopowe czy ładowacze czołowe.
Więcej informacji wkrótce, w RPT 6/2016