Pöttinger - przygotowanie gleby do siewu pod okiem kamery

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Bujak | bujak@rpt.pl
16-10-2017,13:10 Aktualizacja: 17-10-2017,13:51
A A A

W praktyce największe wyzwanie stanowi dopasowanie intensywności uprawy gleby do warunków polowych i zakładanej uprawy roślin.

Najważniejszym jest utrzymanie struktury gruzełkowatej gleby. Podłoże przygotowane do siewu nasion nie powinno być zbyt miękkie jak również zbyt mocno ubite. Szczególnie problematyczne jest uprawianie gleb zlewnych, gdzie łatwo o zaklejanie się ich powierzchni. Z drugiej strony - gdy gleba jest zbyt mocno rozdrobniona, dochodzi to intensywnych procesów erozyjnych i drobinki gleby są łatwo zmywane.

 

Pöttinger pługi Servo 45 M

Pöttinger - pługi Servo 45 M

Austriacka marka wprowadza na rynek pługi Servo 45 M. Jest to typoszereg narzędzi, przeznaczonych do pracy z ciągnikami o mocy od 140 do 240 KM. W gospodarstwach widoczny jest trend powrotu do tego fitosanitarnego narzędzia. Obecnie w wielu z nich...

Aby ułatwić pracę na roli - Austriaccy inżynierowie zaprzęgli do pracy system oparty o obraz gleby z kamery. System mierzy bezpośrednio i „na żywo“ strukturę wierzchniej warstwy gleby, bazując na odczycie z kamery stereo, która jest umieszczona między broną wirnikową i siewnikiem. Stosownie do odczytów gruzełkowatości struktury gleby, następuje przez system ISOBUS Class III regulacja prędkości jazdy i liczby obrotów wałka odbioru mocy. W ten sposób maszyna steruje ciągnikiem automatycznie i odpowiednio do zmieniających się warunków glebowych. Efektem prac jest optymalnie przygotowana do siewu gleba o drobnoziarnistej strukturze na całej powierzchni pola. Operator ciągnika ma większy komfort pracy, gdyż nie odwracać się, aby kontrolować strukturę gleby i zmieniać obroty wirników i prędkość jazdy. Efektem nowego rozwiązania jest także optymalizacji zużycia paliwa. System pozwala na uprawę gleby także na inne potrzeby.

Pöttinger za to rozwiązanie otrzymał srebrny medal Agritechnica 2017.

 

 

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie RPT
12/2024

Rozrzutnik do kurzaka i wapna

Faresin wdraża sztuczną inteligencję

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. I

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT