Kuhn Kosma dołącza do Maximy i Plantera
Francuski producent sprzętu rolniczego z Saverne wzbogaca swoją gamę siewników punktowych o zupełnie nową rodzinę. Do znanych od lat maszyn serii Planter i Maxima dołącza Kosma.
Nowe siewniki zawierają w sobie idee zaczerpnięte od starszych braci z logo Kuhn. Łączą w sobie m.in. mniejszą masę Plantera oraz system dystrybucji nasion i nowoczesne rozwiązania Maximy. Wizualnie Kosmie bliżej jednak zdecydowanie do tych drugich.
Nowa rodzina siewników punktowych dedykowana jest do pracy w dobrze przygotowaną glebę. To oznacza, że Kosma może nie zdać egzaminu w technologiach uprawy z pozostawionymi na powierzchni dużymi ilościami resztek roślinnych oraz przy suchej zbitej glebie. Na takie warunki Kuhn poleca Maximę.
Jej sekcje są bowiem cięższe w porównaniu do tych w Kosmie. Pod własnym ciężarem generują one nacisk 120 kG, zaś w nowej rodzinie 95 kg. Napór redlic Kosmy na podłoże możemy jednak zwiększyć maksymalnie do wartości wyjściowej Maximy, a tychże nawet do 180 kG.
Jak podkreśla producent, lżejsze sekcje wysiewające nowych maszyn pozwalają na agregowanie ich z mniejszymi ciągnikami, które mają przede wszystkich podnośnik o słabszym udźwigu. Pracami takimi traktorami wpływa na ograniczenie zużycia paliwa, a dodatkowo redukuje ugniatanie gleby.
Kuhn Maxima 3 E ma elektryczne aparaty pojedynkujące
Naszym zdaniem niewielka ilość resztek roślinnych nie powinna stanowić problemu dla Kosmy. Kuhn oferuje bowiem za dopłatą montowane przed redlicami nasiennymi rozgarniacze gwiazdowe. Ułatwienie stanowią także dyskowe elementy robocze do tworzenia bruzd zarówno dla nawozu, jak i materiału siewnego.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, Kosma wyróżnia się bardzo dobrą relacją kosztów do wydajności i stanowi ofertę dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Dostępna jest wersja TD z ramą teleskopową o szerokości transportowej 3 m i roboczej do 4,5 m. W ten sposób możemy mieć maszynę sześciorzędową z rozstawem sekcji 75 cm.
Większą wydajnością charakteryzuje się Kosma R, czyli z sześciometrową ramą składaną hydraulicznie. Dzięki temu uzyskujemy ośmio- bądź dwunastorzędowy siewnik przy szerokości międzyrzędzi odpowiednio 75 i 45 cm.
Kosma TD może być wyposażona w umieszczony z tyłu ciągnika zbiornik nawozowy o pojemności 950 l. Z dostępnych zdjęć firmowych wynika, że Kuhn oferuje także 1000-litrową skrzynię na odżywcze granule, mocowaną na przednim TUZ-ie. Podejrzewamy, że można ją także wykorzystać w Kosmie R, choć producent o takiej konfiguracji nie wspomina. Zbiorniki nasienne mają po 50 l objętości.
Każdy wariant Kosmy może być wyposażony w mechaniczny lub elektryczny napęd sekcji wysiewających. Co ciekawe, niezależnie od metody wprawiania tarcz pojedynkujących w ruch, system nawigacji satelitarnej pozwala na automatyczne wyłączanie z pracy wybranych rzędów siewu oraz na zmienne dawkowanie nasion.