Amatechnika - sprzętu do uprawy i siewu
Od oferowanego od wielu lat trzyrzędowego Ceniusa agregaty typu TX wyróżnia także z racji znacznej długości zestawu obecność przednich kół podporowo-kopiujących, a także możliwość chwilowego dociążenia tylnej osi ciągnika w przypadku nagłego wzrostu zapotrzebowania na siłę uciągu.
Cirrus z nawozem
Swoją premierę polową miał także wprowadzony kilka miesięcy temu do oferty agregat uprawowo-siewny serii Cirrus 03 z aplikacją nawozu. Zbiornik w tej wersji jest dzielony ruchomą przegrodą, a pod nim znajdują się dwa osobne dozowniki. Co ciekawe jednak, zarówno nasiona, jak i nawóz dostają się ostatecznie do jednego wspólnego strumienia powietrza. Mieszanina ta wędruje następnie przez rozdzielacze tymi samymi przewodami do redlic. Nasiona i nawóz są też zatem odkładane w jednym rzędzie i na jednej wysokości. Takie rozwiązanie, choć znacznie prostsze w budowie, ogranicza jednak spektrum stosowanych składników pokarmowych.
Na Amatechnice pierwszy raz pokazany został pakiet Comfort z wodoszczelnym, pyłoszczelnym i wstrząsoodpornym terminalem TwinControl. Rozwiązanie to jest opcją dostępną dla Cirrusa 03 pozwalającą na całkowitą obsługę kalibracji dawkowania nasion i nawozu przy maszynie. Dzięki temu przy próbie kręconej nie musimy wsiadać do ciągnika w celu wprowadzenia danych do komputera pokładowego, tylko wszystkie czynności wykonujemy przy aparacie wysiewającym.
Cirrus 3003 Compact
Nowością do jednoczesnej uprawy i siewu z końca zeszłego roku, która w Gaste zaprezentowana została jedynie „na sucho” był agregat Cirrus 3003 Compact. Maszyna ta jak sama nazwa wskazuje ma mniejsze gabaryty w porównaniu ze swoim standardowym odpowiednikiem. Jest ona od niej krótsza m.in. dzięki zmodyfikowanej bryle zbiornika. Zmodernizowana skrzynia nasienna stanowi częściowe „zadaszenie” dla głowicy rozdzielającej nasiona. Ograniczeniem wersji Compact jest brak możliwości doposażenia w aplikację nawozu.
VarioTrail dla Strip-Tilla
Ostatnią maszyną, która zaliczyła na Amatechnice swój pierwszy występ polowy był system wymiennych sekcji VarioTrail z dołączonym agregatem do uprawy pasowej XTill. W takiej konfiguracji zbiornik maszyny podstawowej służy wyłącznie do magazynowania nawozu. Granule podawane są w bruzdę utworzoną przez zasadniczy element roboczy w postaci dłuta, którego głębokość robocza może sięgać 35 cm.