Agrisem Sly Boss sieje w systemie no-till
Podczas tegorocznej wystawy Polagra-Premiery w Poznaniu swój debiut targowy w Polsce miał siewnik rzędowy Boss francuskiej marki Agrisem. To efekt niedawnego przejęcia również pochodzącej z kraju znad Sekwany firmy Sly Agri.
Siewniki Boss oraz Big Boss są przystosowane do odkładania nasion prosto w nieruszone ściernisko czy nawet żywy poplon, ale mogą także pracować na stanowiskach uprzednio uprawionych po zbiorze przedplonu. Maszyny wyróżnia przede wszystkim opatentowana główna sekcja robocza o nazwie Undercut. W systemie tym bruzdę nasienną żłobi nietypowo usytuowana płaska tarcza o średnicy 46 cm.
Jest ona dość mocno pochylona względem podłoża, a także ustawiona pod kątem do kierunku jazdy. W jej bliskim sąsiedztwie mieści się wielofunkcyjne ogumione koło. Zapobiega ono nadmiernemu odsłanianiu dna bruzdy, co sprawia, że nawet w wilgotnych warunkach nie ma problemów z prawidłowym zamknięciem szczeliny i przykryciem nasion.
Koło to pełni także rolę skrobaka dla redlicy, a w określonych sytuacjach również odpowiada za utrzymanie zadanej głębokości roboczej. To jednak zależy od wzajemnego ustawienia obu elementów. Położenie koła względem redlicy może być bowiem stałe bądź pozwalające w niewielkim zakresie na jego odchylanie się. Zasadniczo za regulację i utrzymywanie głębokości siewu odpowiada biegnąca z tyłu rolka. Koło boczne pełni tę rolę jedynie na polach bez mulczu.
Tak zaprojektowana sekcja ma celu łatwiejsze zagłębianie się w suchą zbitą glebę, a za zarazem nie powoduje jej nadmiernego zagęszczania. Jednostkowy nacisk na glebę, wynikający z ciężaru samej redlicy wynosi 120 kG. Dzięki regulowanemu zawieszeniu równoległobocznemu możemy jednak ten parametr zwiększyć do nawet 450 kG. Jak podaje producent, to około dwukrotnie więcej od najbardziej ekstremalnych potrzeb terenowych. Przy dużej ilości resztek roślinnych możemy doposażyć każdą sekcję w pojedynczą gwiazdę rozgarniającą na czele.
Agrisem Turbomulch na ściernisko
Maszyny serii Boss dostępne są w szerokościach roboczych od 3 do 6 m, natomiast Big Boss od 7 do 12 m. Te mniejsze mają podwozie jednoosiowe i rampy z sekcjami wysiewającymi umieszczone przed kołami jezdnymi, zaś w większych zastosowano podwozie tandemowe, a belki z redlicami usytuowano na końcu konstrukcji.
Konfiguracja Bossów i Big Bossów przewiduje: jeden, dwa, trzy lub nawet cztery zbiorniki na dozowany materiał. Mogą to być różne nasiona bądź nawozy. Maksymalnie trzy zbiorniki mogą mieć pojemność 1200 lub 2000 l, zaś czwarty 200 l.
Niezależnie od liczby i wielkości skrzyń oraz szerokości roboczej, maszyna ma jedną, wprawianą w ruch hydraulicznie dmuchawę i dwie głowice rozdzielające. Jedna z nich dostarcza materiał do pierwszego, zaś druga do tylnego rzędu sekcji wysiewających. Do każdej redlicy doprowadzone są po dwa wloty nasion bądź nawozu. Co istotne, przednia i tylna grupa bruzdowników może pracować na innej głębokości.