Agregaty serii FS Unii Group od 82 000 zł
Zestawy uprawowo-siewne, w których nasiona z nabudowanego na agregacie zbiornika dozowane są mechanicznie i transportowane do redlic pneumatycznie, zyskały dużą popularność. Nasz znany producent maszyn rolniczych z logo jabłuszka oferuje je pod krótką nazwą FS.
Serię agregatów FS o szerokości roboczej 3 m można podzielić na wersje lekkie do ciągników o mocach od 100 KM i ciężkie do traktorów ponad 120-konnych. Do grupy pierwszej zaliczają się modele z oznaczeniem FS Drive, czyli z wałem oponowym pełniącym również rolę transportową. Dostępna jest również wersja czterometrowa, która wymaga ciągnika przynajmniej 140-konnego. Inny podział uwzględniający konstrukcję agregatów pozwala wydzielić maszyny FS 1000 i 1500, które posiadają półramę oraz FS 2000 i 2500 z ramą pełną.
Zawieszany zestaw uprawowo-siewny Fenix - artykuł z miesięcznika RPT
Najpopularniejsze wersje talerzowe
Sekcje uprawowe w maszynach FS mogą stanowić zęby z redliczkami (agregat bierny), noże brony aktywnej (agregat aktywny) lub talerze (agregat bierny). To ostatnie rozwiązanie oparte na bronie talerzowej Ares jest najbardziej popularne i nosi nazwę FS T.
W wersji przyczepianej agregatu uprawowo-siewnego FS T (dostępna jest również zawieszana – wystarczy zdemontować dyszel) pierwszym elementem uprawowym może być skrętny wał oponowy, którego zadaniem jest ugniatanie gleby pomiędzy kołami ciągnika. Wał ten zamontowany jest pod dyszlem z belką zaczepową. Za nim mogą pracować łapy włóki sprężystej, której agresywność pracy reguluje się śrubą rzymską. Tak wyrównana gleba trafia pod dwa rzędy talerzy uprawowych o średnicy 460 mm zamontowanych na słupicach zabezpieczonych amortyzatorami gumowymi. – Talerze utrzymują stałą głębokość pracy dzięki podparciu na ramionach TUZ-u ciągnika i wału zagęszczającego. Dzięki temu następuje ścięcie nierówności i stworzenie jednolitej powierzchni gleby przed siewem. Ponadto duża masa agregatu daje pewność, że talerze będą pracowały na ustawionej głębokości. Tego nie można powiedzieć o standardowej talerzówce, która kopiuje teren, ale nie zawsze utrzymuje zadaną głębokość. Inną zaletą zespołu talerzy w agregacie FS T jest możliwość pracy nawet na polu po kukurydzy zebranej na ziarno, bo potrafi dobrze wymieszać je z glebą – zapewnia Michał Stachlewski, dyrektor handlowy Unii Group.
Za sekcją uprawową umieszczony jest wspomniany wał, który tworzą koła. Mogą one mieć średnicę 800 lub 670 mm. Za oponami może znajdować się zgrzebło prętowe, które jest ostatnim elementem uprawowym przed sekcją redlic.