Weidemann T6027 - kompaktowa ładowarka teleskopowa
Nowy model ładowarki teleskopowej T6027 niemieckiej marki to model zastępujący poprzednią maszynę w klasie gabarytowej 2x2 m – model T6025. Jak podaje producent – ma on znacznie lepszego następcę.
Wysokość podnoszenia nowej ładowarki wynosi 6 m. To dlatego stanowi ofertę dla segmentu przedsiębiorstw, dużych gospodarstw rolnych i biogazowni. Nowa maszyna ma znaleźć się w ofercie w lipcu br.
Do 20 km/h, a w opcji 30
Nowy model ładowarki Weidemann T6027 jest wyposażony w silnik z turbodoładowaniem o mocy 75 KM. Spełnia on normy czystości spalin Euro 4 poprzez zastosowanie katalizatora DOC lub w opcji, wykorzystując DPF. Układ napędowy ma trzy zakresy prędkości. Pierwszy rozpędza maszyne do 7 km/h, drugi pozwala jechać z prędkością od 0 do 15 km/h a ostatni od 0 do 20 km/h. W opcji jest możliwość jazdy z maksymalna prędkością 30 km/h. Maksymalne obciążenie użytkowe maszyny zostało zwiększone do 2,7 t, co umożliwia zastosowanie ładowarki do różnych prac.
Vertical Lift System – pomaga operatorowi
Wielokrotnie wyróżniany system wspomagania operatora VLS (Vertical Lift System) jest standardem w ładowarkach teleskopowych Weidemann. Został on również zastosowany w modelu T6027. Operator może wybrać tryb pracy ramienia (łyżka, układanie oraz manualny). Jak podaje producent, takie rozwiązanie pozwala pracować szybciej i bezpieczniej, wpływa także na zmęczenie operatora. Elektronicznie sterowany dżojstik i system dzielonego przepływu oleju, daje możliwość jednoczesnego wykonywania kilku funkcji, jak podnoszenie/opuszczanie, podjeżdżanie. Umożliwia to szybki załadunek.
Elektryczny Weidemann
Automatyka ramienia
Szczególnie praktyczna jest funkcja automatycznego cofania łyżki. Pozycję uchwytu narzędziowego zapisuje się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na joysticku. Podczas następnego załadunku narzędzie można ustawić dokładnie w tej samej pozycji. Funkcja automatycznego cofania łyżki daje wygodę i zwiększa wydajność pracy operatora, szczególnie podczas zadań z cyklicznie powtarzającymi się czynnościami. Nalezą do nich m.in. układanie bel, palet lub podczas załadunku materiałów sypkich do przyczep, czy innych środków transportu, o stałej wysokości
Zabawa z ciśnieniem
Ładowarka T6027 posiada kilka ciekawych rozwiązań, ułatwiających pracę i pozwalających przystosować maszynę do różnych zadań. Jednym z nich jest przycisk redukcji ciśnienia w przewodach hydrauliki zewnętrznej, zasilającej narzędzia dodatkowe (np. zamiatarki). W celu odłączenia lub podłączenia zasilania narzędzi napędzanych hydraulicznie, ładowarka posiada przycisk redukcji ciśnienia na złączach hydrauliki. Przycisk ten znajduje się na ramieniu teleskopowym. Funkcja ta jest aktywna, kiedy pracuje silnik lub kiedy kluczyk jest w pozycji zapłonu.
Maszyna posiada także inne ciekawe możliwości. Obecna funkcja Jog Dial, która stanowi elektroniczny element sterujący w formie obracanego palcem koła, który służy do bezstopniowej regulacji przepływu oleju. Jest to dobrym rozwiązaniem, podczas gdy maszyna pracuje z różnymi urządzeniami dodatkowymi, o różnych wymaganiach co do wydatku oleju. Daje to możliwość regulacji np. prędkości pracy danego narzędzia czy, dotyczące regulacji przepływu oleju. Ponadto istnieje możliwość regulacji ilości oleju dostarczanej do przyłączy podczas pracy ciągłej.
Rewers dla chłodnicy
Producent zadbał o właściwe chłodzenie silnika. Kiedy maszyna pracuje nawet w zapyleniu czy w miejscach, gdzie unoszą się suche i przylegające do wlotów chłodnicy części, nie trzeba wychodzić z kabiny. Zastosowano wygodny system z wentylatorem rewersyjnym. Dzięki możliwości przedmuchiwania krat wlotowych powietrza chłodzącego, praca nie wymaga czasochłonnego podnoszenia krat i ich ręcznego oczyszczania, wszystko dzieje się za naciśnięciem jednego przycisku z kabiny operatora.
Przejrzysta kabina
Model T6027 a raczej jego kabina oferuje operatorowi dobrą widoczność. Stromo opadająca maska silnika po prawej stronie daje także możliwość obserwacji tej części pojazdu i terenu go okalającego. Kabina jest podwyższona o 12 cm, pojazd jednak mieści się w zakresie do 2 m wysokości. Miejsce pracy operatora może być przystosowane także do pracy w zimie, gdyż boczna i tylna szyba kabiny mogą być ogrzewane.
Ładowarka teleskopowa T6027 nadaje się do pracy z przyczepami. Ma możliwość wyposażenia w różne rodzaje zaczepów: prosty sprzęg manewrowy, półautomatyczny oraz automatycznym typu Hitch. Obciążenie przyczepy niehamowanej to 750 kg, przyczepy z hamowaną jedną osią – 3500 kg, a z dwiema osiami hamowanymi – 8000 kg. Hydrauliczny układ hamowania umożliwia pracę z przyczepami do masy 11250 kg. Istnieje możliwość zastosowania przyłącza hydraulicznego do realizacji wywrotu.
Nowa ładowarka teleskopowa Weidemann T6027 może być także wyposażana w inne opcje, jak m.in. TUZ, WOM, układ centralnego smarowania, czy gaz ręczny i in.