Silosy - blacha płaska, czy falista?
Na rynku dostępne są silosy z blachy płaskiej i falistej. Zastanawiając się nad wyborem, należy zwrócić uwagę na ich właściwości użytkowe.
Wielu praktyków uważa, że blacha płaska jest mniej kłopotliwa w użytkowaniu silosu, bo nie ma załamań, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia pozostałe po składowaniu ziarna. Dotyczy to zwłaszcza materiału wilgotnego mającego tendencję do przyklejania się do blachy. Nawet na blachach płaskich to się zdarza, ale na falistych to czasami prawdziwy problem. Ich czyszczenie jest tak bardzo czasochłonne, że w praktyce prawie niemożliwe.
Mając na uwadze wspomniany problem warto rozważyć zakup silosów z blachy płaskiej, chociaż są droższe od ich wersji z blachy falistej.
Inna rada osób pracujących od lat w kompleksach suszarniczo-magazynowych dotyczy możliwości transportowania ziarna pomiędzy silosami. To ważne w przypadku ich zasypania zbożem na granicy wilgotności. Wtedy jego tradycyjne przewietrzanie od dołu za pomocą wentylatorów powoduje nagromadzenie wilgoci u góry silosu. Rozwiązaniem tego problemu jest przesypanie zboża na drugi dzień do innego silosu, aby się wymieszało i znowu jego przewietrzenie za pomocą wentylatora. To prosty sposób uzyskania jednorodnej masy ziarna bez potrzeby uruchamiania suszarni.