Paszowozy w ramach Centrum Techniki Rolniczej
7 października w Jarantowicach koło Radziejowa miał miejsce pokaz pracy wozów paszowych zorganizowany w ramach Centrum Techniki Rolniczej. Na spotkanie przybyło blisko 200 osób związanych głównie z produkcją mleka.
Spotkanie to zorganizowali: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, DLG AgroFood, Ośrodek Hodowli Zarodowej Osięciny oraz Redakcja Rolniczego Przeglądu Technicznego.
W pierwszej części pokazu dr Zbigniew Lach z OHZ Osięciny poprowadził wykład, w którym objaśnił rolę wozu paszowego przy sporządzaniu TMR-u oraz przybliżył, czego oczekuje od tych maszyn krowa, a ściślej mikroflora jej żwacza. Jak podkreślił, główną rolę w tworzeniu właściwej struktury mieszanki pełnoporcjowej odgrywa test na specjalnych sitach.
Po części teoretycznej uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć, jak przygotowuje się TMR we wzorowym gospodarstwie należącym do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach. Pracujący tu na co dzień, samojezdny wóz paszowy RMH VSL 16 o pojemności zbiornika 16 m3 ukręcił paszę do jednej z grup krów.
Sporządzony TMR został następnie poddany testowi na czteropoziomowych sitach. Rytualnego, obwarowanego ścisłymi procedurami potrząsania urządzeniem dokonał hodowca OHZ Osięciny, dr Zbigniew Lach. "Sita prawdy" objawiły prawidłowo utworzoną strukturę mieszanki.
Pokazy pracy paszowozów z redakcją RPT
Ostatnim akcentem spotkania była prezentacja siedmiu wozów paszowych. Maszyny jeszcze przed oficjalną częścią pokazu zostały napełnione kiszonką z kukurydzy z całych roślin i pociętą słomą. Przy załadunku wozów wziął udział udostępniony przez firmę Agromix z Rojęczyna wycinak TU-145 marki Trioliet. Urządzenie zostało zamontowane jako osprzęt do ładowarki teleskopowej Manitou MLT 629. Po wymieszaniu komponentów nastąpił publiczny wyładunek paszy.
Jako pierwsza z zadaniem tym zmierzyła się maszyna WP8 polskiej marki Metaltech. Pionowy jednoślimakowy wóz o pojemności 8 m3 był jedynym rodzimym uczestnikiem demonstracji.
Po nim swoje możliwości dystrybucji paszy pokazały kolejno zagraniczne firmy: Trioliet (model Solomix 2-1200 ZK o poj. 12 m3), Lucas.G (model Spirmix 110L o poj. 11 m3), Seko (Samurai 7 500/130 o poj. 13 m3), Omas (Florida A 10 o poj. 10 m3), Keenan (Mech-Fiber 300 o poj. 10 m3) i Faresin (Rambo 1100 o poj. 10,5 m3).