Manitou – wózki przemysłowe do 10 ton
Manitou uzupełnia swoją gamę wózków przemysłowych nowymi maszynami o średniej nośności w liczbie 6 modeli. Z kolei w gamie dużych nośności francuski producent wprowadza 8 modeli. Manitou w ten sposób zapewnia dostarczanie wózków przemysłowych o nośnościach od 1,5 do 10 ton. Sprzedaż nowych maszyn rozpoczęła się we wrześniu br.
Głównymi parametrami jakimi kierowali się inżynierowie Manitou przy budowie nowych maszyn to prostota, a jednocześnie niezawodne działanie i komfort. Nie bez znaczenia zostają niskie koszty eksploatacyjne. Obsługę ułatwiono w różnych obszarach. Jednym z nich jest łatwe wsiadanie do wózka i opuszczanie pojazdu. Poza wygodą w postaci uchwytów montowana jest antypoślizgowa mata na szerokim stopniu i dużo przestrzeni na podłodze na nogi. Intuicyjne umieszczenie przyrządów sterowniczych oraz elementów oświetlenia pozwala operatorowi skupić się na najważniejszym – pracy z ładunkami. W standardzie wyposażenia znajduje się regulacja amortyzacji fotela, jak i czujnik nacisku, który odcina sterowanie hydrauliką, kiedy nie ma operatora.
Modele MI o średniej i dużej nośności skonstruowano na bazie sztywnej ramy i wyposażono we wzmocnione maszty i osie. Z kolei wózki o średniej nośności wyposażono w hamulce bębnowe zabezpieczone przed wilgocią. Układy hamulcowe mokre (tarcze w kąpieli olejowej) zastosowano w maszynach przenoszących ciężkie ładunki, z uwagi na większą trwałość i wydajność mokrych systemów hamujących. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy, w modelach MI, zastosowano jako wyposażenie standardowe - światła drogowe, kogut ostrzegawczy, tylny reflektor roboczy i panoramiczne lusterko wsteczne.
Znaczącym czynnikiem wpływającym na koszty jest czas postoju maszyn w serwisie. Dlatego firma Manitou chciała bardzo skrócić ten czas, stosując proste rozwiązania, odwdzięczające się łatwym dostępem podczas cyklicznych czynności serwisowych. Wpływ na szybką obsługę i mała awaryjność maszyn ma także zastosowanie małej ilości elementów elektronicznych. Zadbano jednak o te zespoły, które obecnie są umieszczane w szczelnych obudowach.