John Deere – osprzęt do kosiarek samojezdnych
Już niebawem ogrodowe kosiarki wyjadą z garaży i będą pielęgnować przydomowe ogródki. Specjaliści z John Deere podpowiadają, jak wyposażyć te maszyny, aby kosiarki służyły nie tylko do pielęgnacji trawników.
Samojezdna kosiarka ogrodowa, może być przydatna również przy innych pracach. Dlatego inwestując w taki sprzęt, warto zadbać o jego doposażenie, co odpłaci się w postaci możliwości wykonywania większej ilości różnych prac jedną maszyną. - Decydując się na zakup samojezdnej kosiarki trawnikowej, które są najpopularniejsze na rynku, zyskujemy szereg nowych możliwości, związanych z szeroką gamą dodatkowych zestawów oraz akcesoriów, które mogą okazać się pomocne przy dodatkowych pracach ogrodowych - mówi Robert Łoza z John Deere Polska.
John Deere - ciągniki serii 2R
Solidna konstrukcja – do trudnych zadań
Aby maszyna mogła zostać doposażona, musi zostać przygotowana do większego obciążenia oraz na pracę z większym ciężarem. Kosiarki samojezdne są budowane na mocnej ramie, zapewniającej sztywność konstrukcji; są przystosowane do ciężkiej pracy dzięki wyposażeniu m.in. w solidny, żeliwny przedni most. Ponadto – jak podaje producent – montowane silniki w tych maszynach odznaczają się sporym zapasem mocy, co pozwala na podejmowanie różnorodnych prac.
Układ jezdny
W celu uzyskania komfortowej obsługi maszyny, producent wyposażył kosiarki samojezdne w przekładnię hydrostatyczną, która jest dostosowana do przekazywania napędu podczas pracy pod większym obciążeniem. Taka przekładnia umożliwia łatwe manewrowanie kosiarką z narzędziami np. przyczepką podczas zawracania (przód-tył), poprzez naciskanie stopą odpowiedniej dźwigni. Maszyna ma szerokie koła jezdne gwarantujące stabilność, a jednocześnie dużą siłę uciągu podczas pracy z narzędziami zaczepianymi. Koła są osadzone na solidnych, mocnych łożyskach.
Dodatkowy osprzęt
Możliwość dodatkowego doposażenia kosiarki, może uczynić z niej, wszechstronną maszynę, np. do odśnieżania lub zamiatarkę. - Dzięki możliwości szybkiego mocowania na przód za pomocą zestawu montażowego, który może być osadzony na stałe w kosiarce, istnieje sposobność bardzo łatwego i szybkiego założenia np. szczotki do zamiatania alejek po koszeniu, gdy resztki trawy pozostają na bruku. Taki montaż dodatkowego elementu zajmuje raptem kilkanaście sekund, bez użycia dodatkowych narzędzi. - mówi Robert Łoza z John Deere Polska. Można też zamontować z przodu kosiarki pług do odśnieżania alejek zimą.
Pchana kosiarka spalinowa - John Deere PRO 53MV
Mulczowanie
W okresach intensywnego wzrostu trawy, warto zastosować mulczowanie trawnika. Pozostawionym, rozdrobniony pokos stanowi naturalny nawóz organiczny. – W kosiarce samojezdnej istnieje możliwość szybkiej zmiany między koszeniem, a mulczowaniem. Wystarczy obrócić dźwignię, aby w mgnieniu oka przejść z wyrzutu skoszonej trawy na mulczowanie i odwrotnie. W przypadku koszenia wysokiej trawy zamiast zestawu do mulczowania stosujemy deflektor, za pomocą którego wyrzucamy trawę bezpiecznie do tyłu, nie zbierając jej do kosza. - mówi Robert Łoza.
Rozsiewacz
Jedną z prac pielęgnacyjnych jest przesiewanie trawy, czy nawożenie. Do takich zadań, przydatny jest rozsiewacz. Szczególnie dotyczy to większych powierzchni, gdzie zastosowanie małego, ręcznego rozsiewacza może okazać się bardzo pracochłonne. - O wiele łatwiej w tym przypadku skorzystać z pojemnego rozsiewacza nawozów zaczepionego do samojezdnej kosiarki dozującego nawóz równo na całej powierzchni. - mówi Robert Łoza - Zwróćmy uwagę, aby taki rozsiewacz posiadał system rozrzutu, który gwarantuje zatrzymanie go w momencie postoju kosiarki. Usprawni to w znacznym stopniu pracę - dodaje. Taki rozsiewacz możemy wykorzystywać przez cały rok do siewu, nawożenia lub wapnowania oraz zimą, do posypywania chodników piaskiem.
Przyczepka
Kosiarki samojezdne z powodzeniem spełniają funkcje transportową. Zarówno w trakcie sezonu jak i po nim, podczas takich czynności jak: prace porządkowe, dosadzanie roślin, transport nawozu, kostki brukowej itp. możemy wykorzystać kosiarkę jako ciągnik, który idealnie nada się do ciągnięcia przyczepki, w której przewieziemy potrzebne produkty lub rośliny. Tego typu przyczepy transportowe posiadają łatwy mechanizm rozładowywania oraz duży kąt wychylenia skrzyni ładunkowej umożliwiający całkowite jej opróżnianie.
Pamiętajmy o gwarancji
Decydując się na kupno kosiarki należy pamiętać o warunkach gwarancji, które są bardzo istotnym elementem i mają wpływ na cenę produktu. Niektórzy producenci na swój sprzęt udzielają kilkuletnich gwarancji. - W naszym przypadku czteroletnią gwarancją objęliśmy m.in. model X350R. Tak długi okres gwarancji potwierdza, że maszyna jest sprawdzona i ogranicza koszty eksploatacyjne do minimum - tłumaczy Robert Łoza.