Firma Amazone, podczas targów Sima 2013 w Paryżu, zaprezentowała innowacyjny system rozsiewu w zawieszanych rozsiewaczach dwutarczowych. Jest to swego rodzaju rewolucja, gdyż system ten np. eliminuje konieczność stosowania kierownic nawozu podczas rozsiewu granicznego. Nowy sprzęt zaprezentowano dziennikarzom w centrum szkoleniowym Active Center mieszczącym się przy fabryce sprzętu uprawowego w Hude, w Niemczech, w dniach 16 i 17 stycznia 2013 r.
Nowe rozsiewacze mają zmienioną nazwę, z ZA-M Profis na ZA-TS Profis. Maszyny te pomieszczą, oczywiście wyposażone we wszystkie fabrycznie nadstawki, nawet do 4500 kG. Amazone oferuje cztery nowe modele o pojemności maksymalnej rozsiewacza 3200 l lub 4200 l w obu wersjach z mechanicznym napędem tarcz lub hydraulicznym, który opisany jest jako Hydro. Ten sam system będzie także zastosowany w rozsiewaczach wielkopowierzchniowych, dawniej ZG-B, a w przypadku wyposażenia w nowy system wysiewu ZG-TS. Oba modele o pojemności 5500 i 8200 l będą oferowane w wersji TS.
Rozsiewacze zawieszane dwutarczowe Amazone ZA-V można teraz doposażyć w komputer EasySet. Dzięki niemu wszystkie podstawowe funkcje rozsiewacza są elektrycznie regulowane i sterowane. Podczas pracy komputer EasySet pozwala...
AutoTS
W nowym systemie do wysiewu granicznego i normalnego zastosowano tę samą nową tarczę. Osadzono na niej zarówno kierownice do siewu granicznego, jak i łopatki do siewu normalnego. Regulacja typu wysiewu następuje z kabiny operatora ciągnika z terminala rozsiewacza. Operator przyciskając odpowiedni guzik, powoduje elektryczne przestawienie wewnętrznych łopatek o kąt 10o. Tak nieduży kąt powoduje, iż reakcja łopatek jest błyskawiczna. Dostępne będą dwie wersje tarcz TS: TS2 pozwala na rozsiew w zakresie 24-32 m, a TS3 w zakresie od 32 do nawet 54 m.
Do wysiewu granicznego dotykają one kierownic, a po kolejnym naciśnięciu guzika łopatki wewnętrzne cofają się i zatrzymują przy łopatkach zewnętrznych do wysiewu normalnego. Operator zawsze wie, w jakim położeniu są w danej chwili łopatki wewnętrzne. Sensor położenia podpowiada, w której pozycji jest łopatka, i operator widzi to na wyświetlaczu. W rozsiewaczach ZA-TS nie ma zatem potrzeby montowania limitera do wysiewu granicznego. Układ zmieniający położenie wewnętrznych łopatek schowany jest przed zanieczyszczeniami w ramie głównej.
Sama tarcza jest również inna oraz zastosowano nowy system podawania nawozu. Jego wydajność producent szacuje nawet na 10,8 kg/s. Ponadto dla nawozów azotowych tarcza umożliwia rozsiew do szerokości aż 54 m. Dzięki temu równomierność wysiewu zachowana jest nawet do prędkości roboczej do 30 km/h. Producent testując nowe rozsiewacze, uzyskał wydajność nawet ponad 50 ha w ciągu 1 h pracy. Jednak wszyscy zainteresowani są studzeni informacją, iż nowe modele w 2013 r. produkowane są przedseryjnie, a tak naprawdę dostępne będą dopiero w 2014 r., choć pewnie jeśli będzie odpowiednio duża liczba zainteresowanych, to fabryka postara się przyspieszyć termin wprowadzenia nowych modeli do produkcji.