Rozsiewacz Bredal F2WS
Rozsiewacz Bredal F2WS to jedna z zawieszanych maszyn duńskiej marki o rozbudowanym wyposażeniu. Ma on w standardzie komórki ważące osadzone na ramie pod zbiornikiem oraz komputer sterujący. Maszyny tego typoszeregu mają modele o różnej pojemności zbiornika. Standardowa wynosi ona 1500 l, ale można ją zwiększyć do 4000 l, poprzez zakładanie nadstawek.
W odróżnieniu od rozsiewaczy innych producentów, Bredal nie musi posiłkować się elektronicznymi urządzeniami do pomiaru przebytego dystansu, aby proporcjonalnie do niego dawkować nawóz. Do tego celu służy dodatkowy element - koło przykładane podczas pracy maszyny do koła ciągnika. Poprzez wał przegubowo-teleskopowy, obroty z tego koła są przekazywane do systemu dozującego rozsiewacza.
Na dnie zbiornika znajdują się taśmy, którymi nawóz wydostaje się na tarcze rozsiewające. Dzięki temu dawka nawozów regulowana jest zależnie od prędkości jazdy. W razie potrzeby jest możliwe także regulowanie prędkości posuwu taśm dozujących poprzez przekładnię trzybiegową, umieszczoną pomiędzy wałkiem koła dozującego, a układem napędu taśm.
Co ciekawe, przekazywanie napędu na tarcze rozrzucające nawóz odbywa się mechanicznie, z wałka WOM, ale z niego na tarcze - moment obrotowy przenoszony jest za pośrednictwem pasków klinowych. To właśnie prędkości WOM-u zależy szerokość robocza maszyny. W przypadku rozsiewaczy typoszeregu F2WS, szerokość robocza wynosi od od 12 do 36 m.
Maszyna posiada system dozowania objętościowego, a nie wagowego. Dlatego przed regulacją liczby kilogramów nawozu na 1 ha, musimy znać jego dokładny ciężar objętościowy. W efekcie tego, tak naprawdę ustawiamy liczbę litrów nawozu na 1 ha, a nie jego wagę. W celu dokładnego ustawienia dawki nawozu, musimy także ustawić szczelinę wylotu nawozu ze zbiornika na taśmę, zgodnie z danymi producenta zawartymi w tabelach.
Poprzez namagnesowane elementy umieszczone na tarczy koła napędowego systemu dozowania, można kalibrować liczbę impulsów, służących do pomiaru prędkości i obsianej nawozem powierzchni. Jest to przydatna funkcja, w przypadku pracy rozsiewacza z różnymi ciągnikami, o różnych rozmiarach kół.