Adapter z talerzami
Skrzynia ładunkowa w podstawowym wyposażeniu ma pojemność 27 m3. Po dołożeniu nadstawek o wysokości 0,5 m kubatura wzrasta do 37 m3. Antoni Wilkowski zakłada je podczas wykorzystania maszyny w roli przyczepy objętościowej dla kiszonki z kukurydzy, a także do transportu ziarna zbóż. Skrzynia nawozowa wyposażona jest w podłogę z blachy stalowej o grubości 4 mm i ściany o grubości 3 mm. Na dnie przestrzeni ładunkowej pracuje przenośnik łańcuchowo-belkowy napędzany z obu stron hydrostatycznymi silnikami orbitalnymi. Do regulacji jego prędkości służy przestawny zawór dławiący w obwodzie zasilania olejem. W ten sposób zmieniamy dawkę nawozu przy tej stałej prędkości jazdy. Za regulację odpowiada panel obsługowy montowany w kabinie ciągnika. Wielkość przepływu oleju do hydromotorów podawana jest w formie procentowej na wyświetlaczu. Operator Axiona ustawia zawsze wartość 77%, co przy prędkości jazdy 7-8 km/h daje dawkę obornika 40 t/ha.
Cynkomet z Czarnej Białostockej wprowadził do oferty mini rozrzutnik obornika. Maszyna otrzymała nazwę Dzik. Mini rozrzutnik Cynkomet Dzik jest jednym z rozwiązań dla posiadaczy mini ciągników lub quadów do prac w obejściu lub...
Sercem maszyny jest napędzany od WOM-u, pochylony ku przodowi dwubębnowy adapter rozrzucający z umieszczonymi u podstawy tarczami. Na walcach nawinięte są zwoje ślimaka z przymocowanymi do nich nożami. Szerokość rozrzutu obornika zdaniem producenta mieści się w przedziale 12-16 m. Podczas naszej wizyty równomierność poprzeczna rozkładu nawozu była wysoka w pasie o rozpiętości ok. 12 m. Mechanizm skrawania masy adaptera także spisywał się przyzwoicie. Noże cięły większe kęsy obornika na drobne kawałki. Adapter połączony jest ze skrzynią ładunkową poprzez klamry, co znacznie ułatwia jego demontaż, konieczny przy zastosowaniu roztrząsacza w roli przyczepy. Czas przezbrojenia przy wykorzystaniu ładowarki teleskopowej nie przekracza godziny. Docelowo na czas transportu płodów rolnych planowany jest zakup i montaż rozładowczej przystawki ślimakowej w miejsce adaptera. Antoni Wilkowski zamierza jeszcze w tym roku wykorzystać francuską maszynę do rozrzucania wapna defekacyjnego.
Tuning ciśnienia
Ciekawym rozwiązaniem rozrzutnika jest układ dobijania ciśnienia w obwodzie olejowym napędu przenośnika podłogowego. Jest on zlokalizowany po prawej stronie maszyny w postaci ręcznej pompki tłokowej ze zbiorniczkiem, akumulatora hydraulicznego oraz zaworu odcinającego. Zdaniem operatora przy stawiającym duży opór oborniku warto czasami podnieść ciśnienie oleju ponad to, które dostępne jest z hydrauliki zewnętrznej ciągnika. Wskaźnik zegarowy na przodzie maszyny służy do odczytu ustawionej wartości.
W kabinie ciągnika zainstalowany jest na stopkę podciśnieniową panel obsługowy, który umożliwia m.in. regulację prędkości posuwu przenośnika podłogowego oraz prędkości opuszczania i regulację położenia zasuwy. Do zasilania konsoli wykorzystywane jest zewnętrzne trzypinowe gniazdo elektryczne.