Cynkomet Czarna Białostocka wprowadza na rynek jednoosiowy rozrzutnik obornika N-114 Zeus o ładowności 14 ton. Maszynę wyróżniają duże koła o rozmiarze 580/70R38, układ hamulcowy firmy Haldex i ślizgi dębowe, po których przesuwają się łańcuchy przenośnika podłogowego.
- Zastosowana oś pochodzi od renomowanej niemieckiej firmy BPW i cechuje się nośnością techniczną do 17 ton, skutecznym hamulcem oraz niezawodnością. Niewątpliwą zaletą konstrukcji jednoosiowej i użytego rozmiaru kół jest zwiększona manewrowość rozrzutnika oraz zmniejszone opory toczenia - mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu.
Cynkomet z Czarnej Białostockiej wprowadza na rynek przyczepę dwuosiową z wywrotem trójstronnym T-104/7 o ładowności 12 ton. To hybryda dwóch innych przyczep Cynkometu - 14-tonowej i 9-tonowej. - Przyczepy dwuosiowe pomimo...
Skrzynia ładunkowa w kształcie leja wykonana jest ze stali o zwiększonej wytrzymałości oraz wzmocniona wspornikami wraz z profilem brzegowym. Po jej podłodze przesuwa się jednorzędowy przenośnik łańcuchowy z wymiennymi listwami i możliwością bezstopniowej regulacji prędkości przesuwu. Za jego napęd odpowiadają dwie przekładnie napędzane hydraulicznie. Jak podaje producent, dzięki zastosowaniu dolnych drewnianych ślizgów dębowych zmniejszono hałas podczas pracy maszyny. Górne ślizgacze niwelujące niszczenie podłogi i redukujące opory pracy przenośnika są wymienne.
Dyszel ma możliwość regulacji wysokości i jest amortyzowany hydraulicznie, co poprawia stabilność rozrzutnika podczas jazdy transportowej. Za rozrzut materiału odpowiadają dwa pionowe bębny z wymiennymi nożami. U ich podstawy znajdują się dwa talerze z łopatkowymi. Adapter zakończony jest dwustronnym deflektorem, którego dzielona konstrukcja pozawala także na rozrzut wapna.
Przy projektowaniu Zeusa wykorzystano najnowsze numeryczne techniki obliczeniowe. Wszystkie elementy konstrukcyjne rozrzutnika zostały przeliczone symulacyjnie za pomocą MES (Metoda Elementów Skończonych) z uwzględnieniem zróżnicowanych obciążeń mogących występować w czasie eksploatacji maszyny. - Takie podejście projektowe, w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem i know-how zdobytym przez naszą kadrę konstruktorów przy projektowaniu poprzednich modeli rozrzutników daje gwarancje jakości i niezawodności ZEUSA – podkreśla Mariusz Dąbrowski.
Tak jak we wszystkich wyrobach Cynkometu, cała konstrukcja maszyny zabezpieczona jest w technologii cynkowania ogniowego, co w znacznym stopniu wydłuża jej żywotność.