Aplikator Joskin Solodisc XXL
Belgijski producent wprowadza na rynek nowy model aplikatora - Solodisc XXL. Nowa przystawka do wgłębnego podawania odzwierzęcych nawozów płynnych uzupełnia obecną gamę maszyn. Największa szerokość robocza nowego aplikatora Solodisc wynosi 8,25 m.
Maszyna jest produkowana w trzech wariantach/szerokościach: 6,75 m; 7,5 m oraz 8,25 m. Elementy robocze są osadzone w rozstawie 18,75 cm. W dotychczas obecnych w ofercie modelach agregatów Solodisc, było to 21,5 cm. Zdaniem producenta nowy rozstaw elementów roboczych pozwala wykorzystać aplikatory do nawożenia upraw rzędowych - m.in. kukurydzy).
Rampy rozlewowe Joskina w rozmiarach pod opryskiwacze
Producent zastosował nowe talerze rozcinające, podwójne. Są one tak samo trwałe jak poprzednie, mają jednak obniżoną masę o połowę. Są wykonane z metalu i gumy nitrylowej (NBR). Talerze mają dużą średnicę (400 mm), co sprawiło, że agregat ma niższe zapotrzebowanie na moc. Głębokość robocza maszyny wynosi od 1 do 6 cm. Reguluje się ją poprzez zmianę nacisku siłowników podnośnika na aplikator.
Producent zmniejszył znacząco masę własną maszyny, ma ona mniejszą wagę, pomimo że ma większą liczbę elementów roboczych od poprzedniego modelu. Elementy aplikujące są zamocowane na ramie za pomocą sworznia, dzięki czemu mogą odchylać się pod łącznym kątem 20° (po 10° w każda stronę), by dostosować się do przejazdu bez konieczności podnoszenia maszyny i nie niszcząc upraw.
Amortyzacja hydropneumatyczna i docisk
Producent oferuje długą listę opcji. Może dostarczyć agregat wyposażony w hydrauliczne zamykanie przewodów aplikatora, w celu uniemożliwienia wyciekaniu nawozu. Agregat może posiadać też hydrauliczny system docisku elementów roboczych do podłoża. System działa poprzez amortyzatory gazowe. Docisk redlic umożliwia 10-centymetrowy skok podzespołu w górę.
Rozlew wg GPS
Z uwagi na zastosowanie hydraulicznego, indywidualnego systemu unoszenia zespołów roboczych, można stosować odłączanie poszczególnych odcinków ramy podczas aplikacji za pomocą sygnału GPS. Jest ono realizowane poprzez urządzenie o nazwie Section-Control. Dzięki niemu następuje automatyczna aktywacja i dezaktywacja odcinków agregatu, w oparciu o system GPS. Jeśli użytkownik przejeżdża ponownie po powierzchni już pokrytej nawozem, system zamyka hydrauliczny zacisk i podnosi element.