Pszenżyto sypnęło 21 t/ha? Kalibracja czujnika plonu
Podczas jednego z naszych wyjazdów redakcyjnych spotkaliśmy na polu bogato wyposażony kombajn zbożowy marki John Deere. Maszyna uzbrojona była m.in. w czujniki plonu i wilgotności. Czy ich odczyty były jednak wiarygodne?
Czujniki plonu i wilgotności to bardzo przydatne wyposażenie kombajnu zbożowego. Spełnią one jednak swoją rolę dopiero, gdy zostaną skalibrowane. W przeciwnym razie ich pomiar będzie bezużyteczny i mylący.
System regulacji kombajnu John Deere ICA2 - srebro Agritechnica 2015
Z taką sytuacją spotkaliśmy się podczas omłotu niezbyt obficie wyglądającego łanu pszenżyta ozimego, które według wskazań komputera pokładowego plonowało na poziomie 21 t/ha. Oczywiście taki wynik od razu budzi wątpliwości.
Kalibracja czujnika plonu wymaga określenia ciężaru przynajmniej jednej zawartości zbiornika. Dużo łatwiej to wykonać, gdy na terenie gospodarstwa znajduje się waga przejazdowa. W przeciwnym razie musimy poczekać na pomiar w punkcie skupu.
Gdy już uzyskamy odpowiednią wartość wyrażoną w kg, wystarczy wprowadzić ją do komputera. Aby jednak skorygować odczyt plonu, musimy przed rozpoczęciem zbioru aktywować tryb kalibracyjny, a następnie go zatrzymać po rozładunku masy na przyczepę. Potem możemy dalej pracować w oczekiwaniu na wynik uzyskany na wadze.
Kalibrację powinniśmy wykonać osobno dla różnych roślin. Nie ma jednak potrzeby robić tego dla każdej odmiany. Operacje te wystarczy przeprowadzić jedynie podczas pierwszego żniwnego sezonu kombajnu.