Kontrola przepływu masy - srebro Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
31-01-2016,15:35 Aktualizacja: 31-01-2016,13:47
A A A
Automatyczny system kontroli przepływu masy kombajnu Claas Lexion otrzymał srebrny medal targów Agritechnica 2015.
 
Operatorzy kombajnów hybrydowych często obawiają się zatorów i wynikających z tego strat czasu, przez co możliwości techniczne tych maszyn nie są w pełni wykorzystywane. Opracowany przez firmę Claas automatyczny system sterowania przepływem skoszonej masy ma funkcje ostrzegania i kontroli, dzięki którym możliwe jest maksymalne wykorzystanie przepustowości kombajnu.
 
System ciągle porównuje odczyty z czujników, od zespołu żniwnego do rozdrabniacza słomy, m.in. grubość warstwy materiału na przenośniku pochyłym i prędkość obrotową bębna młócącego, z maksymalnymi wartościami przepustowości dla danego podzespołu, a także maksymalne wartości poślizgu dla układów napędowych. Przekroczenie wartości granicznej jednego z parametrów wywołuje sygnał alarmowy.

Claas Multi Crop Cracker MCC MAX - srebro Agritechnica 2015

Sieczkarnia polowa rozdrabnia ziarna kukurydzy za pomocą corncrackera, co sprawia, że zawarte w tej roślinie składniki energetyczne i odżywcze są łatwiej przyswajalne przez bydło i lepiej wykorzystane w instalacjach do produkcji biogazu. MCC MAX to...
 
Sposób, w jaki system sterowania przepływem masy zareaguje na alarm, jest trzystopniowy i zależy od zakresu przekroczenia wartości granicznej. W pierwszym zakresie przekroczenia nastawy informacja o tym kierowana jest do operatora kombajnu, w drugim następuje automatyczne zmniejszenie prędkości roboczej lub nawet natychmiastowe zatrzymanie zespołu żniwnego, a w trzecim wyłączenie głównego napędu.
 
Dzięki temu system umożliwia wykorzystanie maksymalnej wydajności kombajnu bez ryzyka powstawania zapchań, zarówno np. przy dużej szczelinie roboczej zespołu młócącego podczas zbioru rzepaku, jak i podczas pracy z małą prędkością obrotową bębna młócącego podczas omłotu zboża z długą słomą.
 
Zastosowanie systemu kontroli przepływu masy zwiększa wykorzystanie kombajnu, skróceniu ulega czas przestojów oraz maleje ryzyko konieczności wykonywania napraw.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
01/2025

Lanz D-4090, czyli Buldog z Hiszpanii

Ciągniki rodem z Korei

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. II

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. III

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT