Tractor of the Year 2016. Ruszyła kolejna edycja tego prestiżowego konkursu
18 i 19 maja odbyła się prezentacja modeli ciągników, spośród których wybrane będą modele nominowane do nagrody Tractor of the Year 2016 - Ciągnik Roku. Następnie Jury złożone z europejskich dziennikarzy czasopism rolniczych (Polskę reprezentuje Rolniczy Przegląd Techniczny), wybierze zwycięzców w czterech kategoriach. Otrzymają oni prawo do używania w całym 2016 roku tytułu Tractor of the Year.
W tym roku, aż 19 producentów (w tym nawet chiński koncern Foton Lovol) przedstawiło swoją kandydaturę w rywalizacji o tytuł Ciągnika Roku 2016. Jury będzie musiało wybrać ciągniki nominowane z szerokiej palety traktorów o mocy od 100 do 646 KM o tradycyjnej budowie, gąsienicowych oraz równokołowych z wszystkimi kołami skrętnymi.
Kilka z nich to wciąż jeszcze gorące nowości. Dlatego wbrew chęci ich zaprezentowania, musimy niestety zatrzymać wiedzę o kilku modelach do jesieni, kiedy to zostaną oficjalnie zaprezentowane przez producentów.
Na jakie ciągniki będą głosować w ostatecznej rozgrywce dziennikarze z 23 krajów Europy. To będzie wiadomo dopiero w połowie lipca 2015 r. Czytelnicy Rolniczego Przeglądu Technicznego znajdą, jak co roku, opisy wszystkich nominowanych ciągników w wydaniu 9/2015.
Tytuły Ciągnika Roku zostaną wręczone zwycięzcom podczas wystawy techniki rolniczej Agritechnica w Hannowerze, w listopadzie 2015 r.
Zmieniają się modele ciągników, ale też przyszedł czas na zmianę także w samym konkursie - podkreślał Fabio Zamaretti, przedstawiciel Jurorów. Dlatego, aby docenić ciągniki najczęściej i najchętniej wybierane przez rolników dołożono kategorię Best Utility. Można to przetłumaczyć jako najlepszy wśród najużyteczniejszych. W tej kategorii oceniane są rozwiązania techniczne silnika, przekładni, hydrauliki, elektroniki oraz komfortu. Pod uwagę będą brane także aspekty możliwości wyposażenia dodatkowego oraz różnorodności kierunków wykorzystania ciągnika. W Best Utility mogą brać udział ciągniki czterocylindrowe o masie własnej do 8,5 tony. Takie restrykcyjne ograniczenia mają na celu wyłonienie i pokazanie grupy ciągników, które są zwykle prawą ręką rolnika w średnim gospodarstwie rodzinnym.