Polska nie powinna eksportować wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP
13-03-2014,14:55 Aktualizacja: 28-11-2014,14:58
A A A

Federalna Służba Weterynaryjna i Fitosanitarna Rosji podtrzymała swoją opinię, że Polskę powinien obowiązywać zakaz eksportu wieprzowiny z powodu wykrycia ASF u dzików.

O stanowisku Federalnej Służby Weterynaryjnej i Fitosanitarnej (Rossielchoznadzor) poinformował jej szef Siergiej Dankwert podczas spotkania z ambasadorem RP w Federacji Rosyjskiej Wojciechem Zajączkowskim. Dankwert zauważył, że projekt regionalizacji, zaproponowany przez Komisję Europejską, jest nieadekwatny i nieskuteczny; zdaniem rosyjskich ekspertów zakaz eksportu wieprzowiny powinien dotyczyć republik bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - oraz Polski.

Szef Federalnej Służby Weterynaryjnej i Fitosanitarnej ocenił, że ostatnio ryzyko związane z afrykańskim pomorem świń (ASF) wzrosło w związku z niestabilnością polityczną na Ukrainie, co - jak podkreślił - może niekorzystnie odbić się na pracy narodowej służby weterynaryjnej. Dankwert oświadczył, że jeśli przeprowadzona zostanie regionalizacja, kraje Unii Europejskiej wolne od ASF będą mogły wznowić dostawy mięsa wieprzowego do Rosji i pozostałych krajów Unii Celnej. Szef Rossielchoznadzoru zaznaczył, że mogłoby to dotyczyć również niektórych landów Niemiec oddalonych od ognisk zachorowań. Stwierdził również, że na ile niebezpieczna jest sytuacja w Polsce, "pokaże czas - co najmniej pół roku". Dankwert zaznaczył, że ryzyko w Polsce jest zwielokrotnione z powodu wysokiego liczącego 400 tys. sztuk pogłowia dzików.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA