Cena żywca wieprzowego w Niemczech w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadła łącznie o 10 centów za kilogram wagi bitej ciepłej. Obecnie niemiecka cena ukształtowała się na poziomie 1,45 euro za kg.
Tuczniki w Niemczech w ubiegłym tygodniu potaniały o 6 centów i osiągnęły cenę 1,48 euro za kg wagi bitej ciepłej (około 6,27 zł). W tym tygodniu trendy utrzymały się i cena żywca wieprzowego spadła o kolejne 4 centy - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Spadek cen tuczników w ubiegłym tygodniu w Niemczech był następstwem braku akceptacji ceny przez główne rzeźnie, co skutkowało ustaleniem cenników firmowych. Spowodowało to różne reakcje rynków europejskich. Austria obniżyła cenę o 6 centów, a Francja podniosła cenę o 1 cent. W Holandii spadek ceny był łagodniejszy i wyniósł 2 centy.
Stosowanie antybiotyków w leczeniu zwierząt jest określone przepisami prawa i może odbywać się wyłącznie w porozumieniu i pod nadzorem lekarza weterynarii. Dodatkowo w ograniczeniu ich stosowania może pomóc poprawa dobrostanu...
W Polsce część zakładów podążyła za ceną niemiecką, a inne pozostawiły cenę bez zmian.
W bieżącym tygodniu w Niemczech po raz drugi z rzędu ceny spadły do poziomu 1,45 euro za kg wagi bitej ciepłej (6,11 zł), co oznacza spadek o 4 centy w stosunku do ceny sprzed tygodnia.
W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych żywiec wieprzowy jest przedmiotem handlu w obydwie strony. Do USA trafia dużo kanadyjskich prosiąt, tuczników i macior, a obydwa kraje eksportują na podobne rynki krajów trzecich.
W USA i Kanadzie w porównaniu do sytuacji sprzed sześciu lat liczba macior wzrosła o 450 tys. sztuk, tuczników o 8 milionów, więcej loch oprosiło się, a liczba ubitych tuczników za ostatnie 6 miesięcy wzrosła o prawie 7 milionów.
Porównując 2016 i 2017 r. pogłowie tuczników wzrosło o 2 miliony. Zakładając, że tucz trwa 26 tygodni na rynek trafia 75 tys. więcej tuczników tygodniowo.
Wydajność zakładów przetwórczych w tym okresie wzrosła o 125 tys. sztuk tygodniowo w związku z tym nie powinno być problemów z zagospodarowaniem dodatkowej produkcji żywca.
Aby ceny wieprzowiny były satysfakcjonujące dla producentów świń rynek wewnętrzny i rynki eksportowe muszą pozostać silne, a dolar słaby w stosunku do euro.