Zwierzętami chorego rolnika ma zająć się gmina
Resort rolnictwa odniósł się do zgłaszanych problemów, związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej w okresie objęcia gospodarzy kwarantanną lub hospitalizacją z powodu koronawirusa.
Kiedy rolnik zostanie objęty kwarantanną lub podlega hospitalizacji z powodu COVID-19 i nie jest w stanie zapewnić opieki zwierzętom, za które jest odpowiedzialny, powinien to zgłosić do urzędu gminy.
Hodowcy alarmują. Obrońcy zwierząt zagrażają rolnikom
Zgodnie z art. 11a Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (dotyczy zapobiegania bezdomności zwierząt i zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywania jako zadania własnego gminy), rada gminy w drodze uchwały (corocznie do 31 marca) ustala bowiem program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
W programie wskazywane jest m.in. gospodarstwo rolne, w którym ma być zapewnione miejsce dla zwierząt gospodarskich.
"W związku z pandemią COVID-19 może jednak dojść do sytuacji, gdy gminy nie będą w stanie wypełnić nałożonych na nie obowiązków, jeżeli problem będzie dotyczył większej liczby rolników objętych kwarantanną. Wówczas nie bez znaczenia pozostaje mobilizacja do wspólnego działania oraz wzajemna pomoc i wsparcie organizowane na poziomie lokalnym" - przekazało ministerstwo.
Resort zwrócił ponadto uwagę, że zgodnie ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zasady i warunki kwarantanny określane są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Szczegółowe informacje dotyczące zajmowania się zwierzętami oraz wykonywania prac polowych przez rolników dostępne są tutaj.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)