Zakaz hodowli norek przedłużony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2021,13:00 Aktualizacja: 30-09-2021,13:04
A A A

Rząd Danii poinformował o przedłużeniu o rok, do końca 2022 r., zakazu hodowli norek w związku z ryzykiem wystąpienia na fermach niebezpiecznych zmutowanych wersji koronawirusa.

- Wznowienie hodowli norek jest w Danii wciąż ryzykowne. Nie chcemy narażać zdrowia obywateli i wracać do trudnej sytuacji, jaką mieliśmy w pierwszym roku pandemii - oświadczył Rasmus Prehn, minister rolnictwa i rybołówstwa.

norki, hodowcy norek, Covid-19, koronawirus, główny lekarz weterynarii, Mirosław Welz, odszkodowanie, ognisko choroby

Główny lekarz weterynarii apeluje do hodowców norek

Główny lekarz weterynarii Mirosław Welz apeluje do hodowców norek o zrozumienie problemu jakim jest zagrożenie dalszego rozwoju pandemii zakażeń SARS-COV-2. Mirosław Welz apeluje również o współdziałanie w zakresie...

Nawiązał w ten sposób do decyzji rządu z listopada 2020 roku o likwidacji wszystkich ferm norek w Danii po wykryciu przypadków wystąpienia zmutowanych wersji koronawirusa. Według duńskich ekspertów ich przejście na ludzi oraz rozprzestrzenienie mogło zagrozić skuteczności szczepionek przeciw Covid-19.

Z tego powodu w ciągu kilku tygodni zlikwidowano i zakopano ok. 15 mln tych zwierząt futerkowych, a hodowcy otrzymali odszkodowanie w wysokości 30 koron za sztukę. Jak się później okazało, decyzja nie miała podstawy prawnej i spowodowała odejście z rządu ministra rolnictwa.

Socjaldemokratyczny rząd Danii dla decyzji o przedłużeniu zakazu hodowli norek uzyskał wsparcie lewicowej opozycji w parlamencie. Część radykalnych partii domagała się stałej rezygnacji z prowadzenia ferm z uwagi na kwestie etyczne. Przeciwne były ugrupowania liberalne i konserwatywne.

Stowarzyszenie duńskich hodowców norek Danske Minkavlere wydało oświadczenie, w którym skrytykowało rząd. Jego przedstawiciele podkreślili, że "Dania wróciła do normalnego życia, a Covid-19 przestał być traktowany przez władze jako choroba krytyczna społecznie".
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA