WUŁ, czyli wartość użytkowa łąk
Wartość użytkowa zbiorowisk łąkowo-pastwiskowych i ich potencjał produkcyjny jest ściśle związany ze składem botanicznym runi oraz wielkością plonu. Można je ocenić za pomocą wskaźnika wartości użytkowej łąk (WUŁ).
- Aby prawidłowo określić WUŁ niezbędna jest umiejętność rozpoznawania około 20-25 popularnych gatunków traw łąkowo-pastwiskowych, a to sprawia rolnikom dużą trudność – tłumaczył prof. dr hab. Roman Łyszczarz z Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy podczas targów Ferma.
Jest to ważne ponieważ znaczenie każdego gatunku traw opisano liczbą wartości użytkowej (lwu), która uwzględnia informację o ich walorach pastewnych, trwałości, plonowaniu i konkurencyjności.
Wskaźnik lwu jest punktowany w zakresie od -3 dla roślin trujących do 10 dla roślin o najlepszych walorach odżywczych.
Wartość użytkową łąk oblicza się sumując iloczyn procentowego udziału każdego gatunku traw i jego lwu dzieloną przez 100. W zależności od wielkości tego wskaźnika wydzielono pięć kategorii. WUŁ w zakresie 8,1-10 oznacza ruń bardzo dobrą, od 6,1 do 8 dobrą, od 4,1 do 6 średnią, od 2,1 do 4 mierną, a jeżeli wartość użytkowa łąk jest poniżej 2 oznacza to, że ruń jest niedostateczna.